GAZETE SOKAK – Bugün yargılandığı davada tahliye kararı verilen CHP eski milletvekili Eren Erdem’e kaçma şüphesi nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı.

Kapatılan Karşı Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili Eren Erdem’e bugün yargılandığı davada tahliye kararı verilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında kaçma şüphesi nedeniyle tahliye kararına itiraz etti. İtirazı kabul eden üst mahkeme aynı gerekçesiyle Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkardı.

‘YARGININ BİTTİĞİNİN GÖSTERGESİ’

Kararı, 6 saattir Erdem’in tahliyesini bekleyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Silivri Cezaevi önünden yaptığı yayınla duyurdu. Karara tepki gösteren Tanrıkulu şunları söyledi: “Mahkeme derhal tahliye kararı verilmişti. Mahkeme kararının Silivri Cezaevi’ne iletilmediği bilgisini aldık. Savcılık bu tahliye kararı yerine getirilmesin diye bu kararı bildirmemiş ya da sistem arızası nedeniyle tahliye edilmediği söylendi. Ama biraz önce öğrendik ki savcılık bu karara itiraz etmiş ve 24. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yakalama kararı vermiştir. Bu karar tamamen hukuk dışıdır, adalet dışıdır. Mesai saatlerinden sonra toplanması, karar vermesi bu kararı buraya iletmesi tamamen hukuk dışıdır. Burada bekliyorduk ama maalesef cezaevinden çıkarılmadı. Türkiye’de yargının bittiğinin göstergesidir. Odasından bile çıkarılmadan tahliye kararı engellenmiş durumda.”

HDP’Lİ VEKİL BEŞTAŞ’TAN DA TEPKİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş sosyal medya hesabı üzerinden verilen yakalama kararına tepki göstererek, “İdris Baluken, Ferhat Encü, Leyla Güven, ÇHD’li avukatlar vb. dosyalarda aynı yöntem uygulandı. 1.5 yılda iddianame hazırlamayan Başsavcılık tahliye kararına bir kaç saatte itiraz edip yakalama kararı çıkarttırabiliyor” dedi.

MAHKEME TAHLİYE KARARI VERMİŞTİ

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla yargılanan dönemin Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek”, ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis istenmişti. Mahkeme bugün Eren Erdem’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...