GAZETE SOKAK – Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen gizlilik kararı verilen soruşturma dosyasında hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Dosyada 2 başsavcı, 4 de savcı değiştiğine dikkat çeken avukat Muharrem Erbey, Elçi’ye doğru ateş eden 4 polisin sadece tanık olduğunu hatırlattı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalardan dolayı gördüğü hasarı protesto etmek isteyen dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 günü Minare’nin altında basın açıklaması yaptı. Elçi, minarenin aldığı darbelere ilişkin açıklamasından sonra sokakta koşarak geçen iki kişiye yönelik polislerin açtığı ateş sırasında saat 10.53’te yaşamını yitirdi. Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmada gizlilik kararı verildi. Hükümet yetkilileri, cinayeti çözeceklerine yönelik beyanatlarda bulundu; ancak cinayetin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen birkaç tanığın dışında dosyada hiçbir gelişme yaşanmadı.

AVUKATLARIN TALEPLERİ

Bugüne kadar soruşturmaya bakan 2 başsavcı ile 4 savcı değişirken, onlarca kişinin gözü ve kameraların önünde yaşanan cinayette, Elçi’yi vuran kişi ve vurulduğu anı gösteren herhangi bir görüntü kaydı ya bulunmadı ya da bulunmak istenmedi. Sokaktaki işyerlerin incelenen kamera görüntülerinden bir sonuç çıkmazken, yine sokaktaki Mardin Kebapevi’nin içini çeken 3 kamera görüntüleri bulunuyor; ancak cinayet noktasını görüntüleyecek açıya sahip dördüncü kamera ise “çalışmıyor” gerekçesiyle görüntünün olmadığı iddia edildi. Elçi’nin vurulma anının da olduğu polis kamerası görüntülerinde 13 saniyelik kesinti bulunurken, avukatların Cumhuriyet Savcılığına yaptığı başvurulara rağmen hala polis kamerasına ait hafıza kartı bulunamadı. Cinayet sokağındaki 30’u aşkın polisin silahlarına kriminal inceleme yapılmadı. Avukatların soruşturmanın genişletilmesi ve ilerletilmesi için savcılık nezdindeki tüm talepleri bugüne kadar karşılık bulmadı.

ELÇİ HER HAFTA ANILIYOR

Tepkilerini ortaya koyan barolar, sivil toplum örgütleri, hukukçular, insan hakları savunucuları ve siyasetçilerin, cinayetin aydınlatılması ve etkin bir soruşturmanın yürütülmesi konusundaki çabaları devam ediyor. Diyarbakır Barosu’nun da Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması, faillerin bulunarak yargılanması ve cezalandırılması için her hafta Cuma günü adliye binası önünde gerçekleştirdiği eylem, 151’inci haftasını geride bıraktı. Elçi’yi 151 haftadır anan baro, anma eylemini geçtiğimiz ay Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü’ne dönüştürdü. Kürsüye konuk olanlar, her hafta önemli hak ihlallerini burada seslendiriyor.

‘ELÇİ’YE DOĞRU ATEŞ EDEN 4 POLİS DE TANIK’

Avukat Muharrem Erbey, Elçi cinayetinde gelinen aşamayı Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Elçi’nin bölgede yaşanan çok sayıda cinayetin ve hak ihlallerinin ortaya çıkarılması için mücadele eden bir insan hakları savunucusu olduğunu aktaran Erbey, cinayetin üstünden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir ilerlemenin olmadığını dile getirdi. Erbey, Dört Ayaklı Minare’nin olduğu yerde, Elçi’ye doğru ateş eden 4 polisin soruşturmada sadece tanık olarak yer aldığını hatırlattı.

‘DİŞİYLE TIRNAĞIYLA ÇALIŞAN BİR KÜRT AYDINI’

“Tahir Elçi Hikayesi” isimli romanın yazarı da olan Erbey, biyografiyi hazırlarken, küçük yaştan beri okumayı seven, sokakta oynarken, değirmene giderken adaletsizliğe karşı mücadele eden ve haksızlığı kabul etmeyen bir Tahir Elçi’yle karşılaştığını söyledi. Gençlik yıllarında İstanbul’a giden Elçi’nin ayakkabı boyacılığından inşaata kadar birçok işte çalışırken tanıştığı üniversiteli Şırnaklı gençlerden sonra okumaya karar vererek Cizre’ye döndüğünü anlatan Erbey, sürekli öğrenmeye, her konuyla ilgili detaylı bilgi almaya çalıştığını, dişiyle tırnağıyla çalışarak bir Kürt aydını olduğunu ifade etti.

‘CEZASIZLIĞA KARŞI HUKUK OLUŞTURUYORDU’

Elçi’nin, hayatını tümüyle cezasızlığa karşı adayan ve kamu otoritesini kullanarak suç işleyen kamu görevlilerine karşı davalar açan bir hukukçu olduğunu dile getiren Erbey, “Açtığı davaların takibini yapan Elçi, ulusal yargıdan sonuç almayınca uluslararası mahkemelere kadar davaları götürüyor ve bu davalarla hukuk oluşturuyordu” dedi.

‘İLKEL YÖNTEMLERE YABANCI DEĞİLİZ’

Üreten, yazan, çizen ve sorunlar üzerine kafa yoran Kürdün vurulması, tutuklanması ve zorla göçertilmesinin Kürtlerin kaderi haline geldiğini belirten Erbey, “200 yıldır Kürtlere karşı kullanılan bu ilkel yöntemlere yabancı değiliz” diye konuştu.

‘ULUSLARA ARASI MAHKEMELERİ TAŞIYACAĞIZ’

“Musa Anter’den Vedat Aydın’a ve çok sayıda failli meçhule giden Kürt aydınından gazetecisine kadar biliyoruz ki failler ortaya çıkarılmadı ve çıkarılmayacak” diyen Erbey, Elçi cinayeti soruşturma sürecinin takipçisi olan avukatlar ve Diyarbakır Barosu’nun, ulusal yollar tükenince dosyayı uluslararası mahkemeye taşıyacağını belirtti.

‘SAYGI VE MİNETLE ANILACAK’

Elçi’nin gittiği her yerde sorunların çözümünde barış yolunu seçtiğini ifade eden Erbey, şunları söyledi: “Tahir Elçi’nin unutturulmaması için herkesin çaba içerisinde olması lazım. Çünkü egemen güçler her zaman belleksizleştirme çalışmasını topluma ve insanlara dayatıyor. İnsanlar güzel şeyler yapıyor; ancak bir süre sonra vuruluyorlar, öldürüyorlar ve unutturuluyorlar. Tahir Elçi 300 yıl geçse de unutulmayacak, saygı ve minnetle anılacak.”

‘İŞKENCEYE MARUZ KALDI’

Öğrencilik yıllarında ve avukatken Elçi’nin gözaltına alınırken gördüğü işkenceleri ise Erbey, şu sözlerle anlattı: “Tahir Elçi, 1987 yılında öğrencilik yıllarında gözaltına alınıyor. 30 gün boyunca en ağır işkencelere maruz kalıyor. Ağır işkence altındayken zorla bir ailenin evinde kaldığı iddiası var, bunu kabul etmesi isteniyor. ‘Hayır! Ben böyle bir evde kalmadım’ diyor. Yoğun işkenceden sonra kendinden geçiyor. Karanlıkta bir ses duyuyor, yaşlı bir adamın kendisine ‘Tahir kabul et. Sen bizim evde kaldın. Sana çok işkence yapıyorlar, kabul et’ diyor. Tahir Elçi kendisine gelince askıda asılmış durumda olduğunu görüyor, kendisine elektrik veriliyor. O da, ‘Ben bu adamı tanımıyorum onun evinde kalmadım’ diyor ve işkenceye devam ediyorlar. Avukatlığa başladıktan sonra yine bir itirafçının beyanı üzerine 1993 yılında Elçi’nin de aralarında bulunduğu 19 avukat gözaltına alınıyor. Yine 30 gün boyunca en ağır işkencelere maruz kalıyor. Ne olursa olsun ağzından tek kelime çıkmıyor, aleyhine hiçbir şeyi kabul etmiyor.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...