GAZETE SOKAK – Paskalya Bayramı nedeniyle mesaj yayınlayan SÜDEF ve Mardin Süryani Kadim Vakfı, koronavirüs nedeniyle bayramı buruk karşıladıklarını belirterek, “Barış, huzur, demokrasi ve özgürlük” temennisinde bulundu.

Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) ve Mardin Süryani Kadim Vakfı, Hıristiyanlar tarafından “Diriliş Günü” olarak kabul edilen ve bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kiliseler yerine evlerde kutlanılan Paskalya Bayramı’na ilişkin mesaj yayınladı.

BURUK KUTLUYORLAR

SÜDEF Başkanı Evgil Türker, yayınladığı mesajla tüm Hıristiyanların bayramını kutlayarak, “Bugün Girişken Ortodoksların Paskalya-Diriliş Bayramıdır. Tüm Ortodoks dünyası bugün bayramını kutlamaktadır. Süryanilerin birçoğu da Ortodoks mezhebinden olduğu için Paskalya Bayramını bugün kutlamaktadır. Dünyanın şu an mücadele etmek zorunda olduğu koronavirüs salgını nedeniyle bayramı buruk kutluyoruz. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle de tüm etkinliklerimizi Federasyon olarak durdurduk. Temennimiz bayram vesilesiyle bu koronavirüsün yeryüzünden silinmesidir” dedi.

İNFAZ DÜZENLEMESİ VURGUSU

Türker, açıklamanın devamında Meclis’te geçtiğimiz günlerde kabul edilen infaz düzenlemesine dikkat çekerek, “İnfaz yasası bu haliyle geçmesi biz Süryanileri de üzmüştür. Tüm tutukluları kapsaması gereken bir düzenleme yapılmalıydı. Bu şekilde yapılması ülkemizde hukuk ve adalet adına kaygı vericidir. Biz Süryanileri ve Hıristiyanları da endişelendiren bir gelişmedir. Temenni ederiz ki; bu düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesi dikkate alınarak, düşünce suçlularını, siyasetçileri, hak savunucularını ve hak savunucularını da içine alacak şekilde tüm mahkumları kapsayacak şekilde düzeltilir. Süryani’si, Türkü, Kürt’ü, Arap’ı, Çerkez’i ile birlikte bin yıllardır yaşadığımız bu ülkede Paskalya Bayramı’nın da bu anlamda ülkemizde barış, huzur, demokrasi, özgürlük getirmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SÜRYANİ KADİM VAKFI MESAJI

Mardin Süryani Kadim Vakfı ise, sosyal medya hesabı üzerinden bayrama ilişkin mesaj yayınladı. Kovid-19 nedeniyle önceki yıllarda yapılan etkinliklerin yapılamamasından üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, “Bütün Süryaniler ve Ortodoks cemaatler İsa Mesih’in ölülerden diriliş gününü kutluyor. Öncelikle tüm Hıristiyan halklarımızın Paskalya Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz. Bu bayramın tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz” denildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...