GAZETE SOKAK – Suruç Katliamı’nda yaralanan Erkan Keskin, Avrupa’nın DAİŞ konusunda ikiyüzlü olduğuna dikkati çekerek, uluslararası güçlerin tutarsızlığının tehlikeyi canlı tutacağını söyledi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de yürüttüğü operasyondan kaynaklı bölgede doğan güvenlik zafiyeti nedeniyle cezaevlerinde ve kamplarda kalan bazı DAİŞ’liler firar etti. Bölgede oluşan güvenlik zafiyeti nedeniyle Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ’in uyuyan hücreleri harekete geçerek Qamişlo, Tel Abyad’da intihar saldırılar düzenledi. DAİŞ’in yeniden canlanması, olası tehditleri yeniden gündeme getirdi.

‘YENİ KATLİAMLAR YAPACAKLAR’

Kobanê’ye yardım götürmek isterken DAİŞ’in düzenlediği ve 33 kişinin öldüğü 100’den fazla kişinin yaralandığı saldırıda, ayağından ve karnından yaralan Erkan Keskin, var olan durumun yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. 20 Temmuz 2015’teki saldırıda yaralanması nedeniyle uzun süre tedavi gören Erkan Keskin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılardan sonra DAİŞ’lilerin Türkiye’ye rahatlıkla geçeceklerini belirtti. Keskin, “Barbarlar, katiller, çok vahşi yöntemlerle insan öldürmeyi kendilerine iş edinmiş bu katil sürüsü, özgür kalıp Türkiye’ye geldikleri zaman ne yapacaklar? Armut mu toplayacaklar? Tabi ki buradaki bütün ilerici, demokrat, aydın, alevi, farklı inanç ve düşünceden olanları tehdit edecekler. Yeni katliamlar yapacaklar” diye konuştu.

‘TEKRAR ÖRGÜTLENMESİNE İZİN VERİLMEMELİ’

“Yine bir Suruç katliamı, 10 Ekim Ankara katliamı, 5 Haziran Diyarbakır, Antep’de düğün de yaşanan katliamın, ya da havaalanı katliamının tekrarlanmayacağının garantisini kim verebilir?” diye soran Keskin, “Türkiye halkları tehdit altındadır. IŞİD’lilerin ve onun iş birlikçilerinin asla bu topraklarda ve Rojava’da tekrardan görev almalarına ya da örgütlenmesine izin verilmemesi gerekiyor” diye uyarıda bulundu.

‘YENİ TRAJEDİLER YAŞANACAK’

IŞİD’in yalnız olmadığını, onu destekleyen çeşitli kurumların olduğuna dikkati çeken Keskin, IŞİD’in tekrardan toparlanma ve yeni katliamlar gerçekleştirme gayreti içine bulunduğunu ve bunun yeni trajedilere neden olacağının altını çizdi. IŞİD’in Ortadoğu’da yenildiğini ancak Kuzey ve Doğu Suriye’de IŞİD’e karşı savaşanlara karşı bir saldırının tekrardan örgütün toparlanmasına ve örgütlenmesine izin vermek anlamına geldiğine işaret etti.

‘CEZASIZLIK CESARETLENDİRDİ’

Suruç patlamasına ilişkin birçok gelişmenin tutanaklara geçmediğini hatırlatan Keskin, katliamların asıl faillerinin cezalandırılmadığını yeni katliamların yaşanması durumunda yine üzerinin örtüleceğini söyleyen Keskin, “Yani cezasızlık söz konusu. IŞİD katliam yapıyor, cezasız kalıyor. Bu cezasızlık cesaretlendirir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte IŞİD’in katliamlarına ilişkin bilgi sahibi olmak için, örgütlenirse benzer katliamlar yapacağını söylemek için müneccim olmaya hiç gerek yok” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYA HALKLARI TEHLİKEDE’

Keskin, Avrupa ülkelerinin DAİŞ söz konusu olunca ikiyüzlü davrandıklarını, bir yandan IŞİD’e karşı olduklarını bir yandan da IŞİD ile mücadele edenlere karşı tutum geliştirdiklerini vurgulayarak, uluslar arası güçlerin tutarsızlığının IŞİD tehlikesini canlı tutacağının altını çizdi.

Yaşadıkları katliamların hala travmasını yaşadıklarını ve o günden sonra yüzde 18 engelli olarak hayatına devam ettiğini aktaran Keskin, “Biz bu saldırıyı Rojava’ya karşı bir işgal politikası olarak değerlendiriyoruz. Bu işgal saldırısında oradaki halkın hedef alındığını, kardeşlik bahçesine dönüştürülen Rojava’da bütün ezilen halkların, ezilen ulusların, kardeşçe, barış içerisinde birlikte yaşadıklarını, birlikte yönettikleri, kadın özgürlüğüne dayalı bir yaşamı hedeflediklerini biliyoruz. Dolayısıyla bu saldırılar IŞİD’i tekrardan ayağa kaldıracaktır. Bu aslında sadece bizim için değil, sadece Türkiye halkları için değil, bütün dünya halkları için bir tehdit anlamına geliyor” şeklinde konuştu. MA – Arjin Dilek Öncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...