GAZETE SOKAK – QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, yeniden yapılanmaya gideceklerini ve Suriye’nin garantisi olacak bir askeri gücün temellerini atacaklarını açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri, Hesekê’de 600 delegenin katılımıyla “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” adıyla yıllık toplantısını yapıyor. Toplantının açılışında konuşan QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, “DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon ile birlikte elde ettiğimiz zaferin ardından QSD bileşenleri yıllık toplantısını gerçekleştiriyoruz. Toplantıda askeri ve siyasi başarılar, DAİŞ’in yenilgisinin ardından tüm Suriye bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını oluşturmak için eksiklik ve yetersizlikler değerlendirilecektir” dedi.

SURİYE’NİN GARANTİSİ

DAİŞ’le mücadelede yeni döneme dikkat çeken Ebdî, şöyle konuştu: “Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan DAİŞ’e karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede DAİŞ hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi DAİŞ’e karşı mücadeledir.”

‘GÜVENLİ BÖLGE’

Ebdî, Türkiye’nin tutumunun DAİŞ’e karşı mücadeleyi etkilediğini belirterek, “güvenli bölge” tartışmalarına ilişkin de bölgeye yönelik bir saldırı gerçekleşmemesi ve istikrarın korunması amacıyla sınırda noktaların belirlenmesi için ABD aracılığıyla Türkiye ile görüşmeler yapıldığını aktardı.

BARIŞ İÇİN EFRÎN

Suriye’de barışın sağlanması için Efrîn halkının evlerine dönmesi gerektiğine vurgu yapan Ebdî, “Türkiye ile aramızda barışın sağlanması için Efrîn önemli bir adım. Halkın bölgeye dönmesi temel noktadır ve gerçekleşmeden de Suriye’de barış sağlanamaz” dedi.

ŞAM’A ÇAĞRI

Şam’a diyalog çağrısı yapan Ebdî, “Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Suriye’deki Kürt halkının meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için Özerk Yönetim ve Demokratik Suriye Güçleri temsilcileriyle diyalog çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİDEN YAPILANMA

Toplantıda QSD’nin yeniden yapılanmasının da konuşulacağını belirten QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, sözlerini şöyle noktaladı: “Demokratik Suriye Güçleri’nde yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Bu alanda birçok başarı elde ettik. Tüm bölgelerde askeri meclis kuruluşuna başladık ve uzman birimler hazırlığı yapıyoruz. Bugünkü toplantıda tüm meclislerin yer aldığı genel bir meclis mekanizmasını oluşturmak üzere Demokratik Suriye Güçleri’ni yeniden yapılandırmaya gideceğiz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...