GAZETE SOKAK – Tarihi Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında zorla boşaltıldıktan sonra yasağın kaldırılmadığı 6 mahalleden Cemal Yılmaz mahallesinin muhtarı Koçero Topdemir, “Sur’dan ayrılmaya kimse rıza göstermiyor” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen ve halen devam eden sokağa çıkma yasağı üçüncü yılını doldurmak üzereyken yasağın başladığı günden bugüne mahallesinden ayrı seyyar bir şekilde çalışan Cemal Yılmaz Mahallesi Muhtarı Koçero Topdemir, yerinden edilen Sur sakinlerinin evlerine dönme konusunda ısrarcı olduğunu söyledi.

Mahallesine yasak getirilmesiyle 3 yıla yakın bir süredir görevini seyyar bir şekilde yaptığını anlatan Topdemir, “Mahalleden zorunlu bir şekilde çıkanlar şehrin diğer ilçelerinde kiralık evler tuttu. Kentten çıkıp batıya giden çok az aile var. Geriye kalan çoğunluk Diyarbakır’dan çıkmadı. Kimse ikametgah adresini değiştirmedi. Herkesin adresi şuan dümdüz edilen mahallede kayıtlı. Görüşmeleri telefon üzerinden yapıyoruz. Ölümleri, hastalıkları bir ay sonra öğrenebiliyoruz” dedi.

‘DEMOGRAFİK YAPININ DEĞİŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ’

Sur’da demografik yapının değiştirilmesine karşı olduklarını ve Sur sakinlerinin mahallelerine dönmek istediğini vurgulayan Topdemir, “Yerinden edilen ailelerin çoğunluğu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonuyla uzlaşamadı. Çünkü ortada bir çözüm yok. Sur gerçek sahiplerine aittir diyoruz ve Sur’a geri dönme taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

KAYMAKAMLIK YIKILAN MAHALLENİN SORUNLARINI SORUYOR

Çatışmalar sırasında evlerin zarar gördüğünü ancak asıl yıkımın Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kamulaştırma kararından sonra yapılan yıkım çalışmaları ile meydana geldiğini belirten Topdemir, “Karşılaştığımız manzara dümdüz edilen devasa boş alan” dedi. Taş üstünde taşın kalmadığı mahallenin muhtarı Topdemir, ilçe kaymakamlığı tarafından mahallesindeki sorunları anlatması için çağrılıyor.

‘SUR’DAN AYRILMAYA KİMSE RIZA GÖSTERMEZ’

Yapılan yeni evlerin Sur mimarisiyle yakından uzaktan bir alakasının olmadığını belirten Topdemir, “Betona taş giydiriyorlar. Yeni projeye göre mahallede oturanların tamamının dönmesi mümkün değil. 2 bin evin olduğu mahallemde mevcut projeye göre evlerin sayısı yüzü geçmeyecek. Evlerin yerine duble yollar ve geniş bulvarlar yer alacak” dedi. Topdemir, Surluların yeni yapılan evler için istenen yüksek meblağları ödeyecek gücünün olmadığını söyleyerek, Sur’dan ayrılma seçeneği konusunda kimsenin rıza göstermeyeceğini belirtti.

Topdemir, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kaymakamlık bünyesinde Sur’da evi yıkılanlara yaptığı kira yardımının Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın bütçeden kesintiye gitmesi üzerine son 2 aydır ödenmediğini de söyledi. (MA – Lezgin Akdeniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...