GAZETE SOKAK – Kadına yönelik şiddet ve katliamların önlenmesinin yolunun dayanışmadan geçtiğini vurgulayan Şule Çet’in ailesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde şiddete karşı ses çıkarma çağrısında bulundu.

Ankara’da üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Şule Çet, 29 Mayıs 2018’de daha önce yanında çalıştığı Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tecavüzüne maruz kaldıktan sonra plazanın 20’inci katından atılarak katledilmişti. Çet’in ölümüne ilişkin Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5’inci duruşmasında savcı sanık Çağatay Aksu’nun “kasten öldürme ve cinsel saldırıdan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ederken, sanık Berk Akand’ın ise “yardım etme ve kasten öldürme” suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapsi istendi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne yaklaşırken Şule Çet’in ailesiyle evinde görüştük. Kadına yönelik artan şiddet ve katliamlara karşı çözüm yolunun birliktelik ve dayanışmadan geçtiğine dikkat çeken aile, herkesi alanlarda ses çıkarmaya çağırdı.

‘ELİNİZİ KADINLARDAN ÇEKİN!’

Fail erkeklerin mahkeme tarafından iyi hal indirimleri verilerek ödüllendirildiğini vurgulayan baba İsmail Çet, hukuk sisteminin yeni yaralar açmadan gerekli kararı vermesini istediklerini ifade etti. Ceza indirimlerinin olmaması gerektiğine dikkat çeken Çet, “Hukuk yeni yaralar açmasın. Başka kızlarımız ölmesin. Erkeklere sesleniyorum; Elinizi kadınlardan çekin! Katledilen kadınların ailelerinin neler hissettiğine dair az empati yapın. Sorun yalnızca birilerinin sorunu değildir. Sorun herkesin gerçekten hissetmesi ve çözüm bulmaya çalışması gereken bir sorundur” dedi.
Bu nedenle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nü önemsediğini söyleyen baba Çet, “Kadınların yanında olduğumu vurgulamak istiyorum. Herkesi kadınların yanında olmayı önemsemesini istiyorum. Kadınların 25 Kasım’da gerçekleştirecekleri dayanışmayı ve mücadeleyi kutluyorum ve yanlarında olduklarımı bilmelerini istiyorum” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM, BİRLİKTELİK VE DAYANIŞMA’

Artan kadın cinayetlerine dikkat çeken ağabey Şenol Çet ise bu cinayetlerin Şule Çet’ten sonra da devam ettiğini anımsatarak, “Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde ciddi bir artış söz konusu. Yaşanan kadın katliamları Şule’den önce de vardı, Şule’den sonra da olmaya devam etti. Kadın cinayetleri ve çocuklara dönük istismar artarak devam ediyor. Bunun önüne geçilmesi için devletin bir şeyler yapması gerekiyor. Devletin biran önce bu katliamı durdurması gerekiyor. Ülkede böylesi olayların yaşanmasını istemiyoruz” diye belirtti.

Kadına yönelik artan şiddet ve katliamlara karşı çözüm yolunun ise birliktelik ve dayanışmadan geçtiğini söyleyen ağabey Çet, “Kardeşim Şule’nin hakkının ve davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim. Bu dava benim kardeşimin davası değil yalnızca, tüm dünyanın davasıdır. Bizlerle dayanışma içerisinde olan tüm kadınlara teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kadınlar, şiddete karşı 25 Kasım’da alanlarda olacaklar. Onlarla birlikte olduğumu bilmelerini istiyorum. Kadına şiddete karşı kadınların sesi büyüyor” ifadelerini kullandı.

Çet, 25 Kasım’da herkesin şiddete karşı ses çıkarması çağrısında bulundu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...