GAZETE SOKAK – İkisi göç ve yalnızlaştırılan diğer ikisi doğanın hayatına şekil veren suyu temel alan “Yalnızlık ve Suya Dair” isimli fotoğraf ve belgesel sergisi sanatseverlerle buluştu.

Diyarbakır’da insana, yaşama, insanın özünü oluşturan ve kimi zaman onun yoldaşı olan suya dair dört ayrı hikayeden oluşan “Yalnızlık ve Suya Dair” belgeseli başladı. Amed Şehir Tiyatrosu’nda gösterilen sergi, belgesel ve fotoğraf severlerle buluştu. Sergideki hikayelerden ikisi göç, gidenler, kalanlar, kurulan, geride bırakılan ve bir anlamda yalnızlaştırılan yaşantıları, diğer ikisi ise hem insanların hem doğanın hayatına şekil veren suyu temel alıyor.

88 YILLIK R’YA T’EZE BELGESELİ

İlk sergi Fatma Çelik’in, Türkiye’den göç etmek zorunda kalan Ermenileri bulma yolunda, sınırın hemen öte yanındaki Apaga köyüne giderek, oradaki ailelerin hikayelerini fotoğraflıyor. İkinci sergi ise Aylin Kızıl, Serdar Bayram ve Lezgin Kanî’nin ortak çalışması. Bu çalışmada Ermenistan’a göç etmiş Êzidîlerin yaşadığı Elegez bölgesi ile ilgili bir proje ancak Erivan’da bir anlamda oradaki Êzidî nüfusunun sesi olmuş 88 yıllık R’ya T’eze Gazetesi’nin ve yayını tek başına sürdüren Miraz Amca’nın hikayesini konu alıyor.

BARAJLARA KARŞI DİRENENLERİ FOTOĞRAFLADI

Fotoğrafçı Serpil Polat ise memleketi olan Dersim’de Munzur Çayı’nın bir kolu olan Peri Suyu’na yapılmış barajlarını konu alan çalışmasıyla, barajların altında kalan toprakların, köylerin ve köylerinde kalmaya direnen insanların hikayelerini aktarıyor. Fotoğrafçı Hüsamettin Bahçe de Fırat Nehri havzasındaki yaşamla ilgili devam eden çalışmasının ilk safhasını, fotoğraf severlerle buluşturdu.

Serginin açılış konuşmasında konuşan R’ya T’eze ve Miraz Amca çalışmasında yer alan sinemacı Serdar Bayram, Kürt kültürüne dönük baskılara dikkat çekerek, “Bu coğrafyanın kaderi yalnızlık ve su. Bizimde amacımız bu coğrafyada yaşananları fotoğraflamak ve belgesel ile izleyiciyle buluşturmak” dedi. Açılışı ile yoğun ilgi gören sergi, 31 Aralık’a kadar devam edecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...