GAZETE SOKAK – Katıldığı Tv programında HDP’li belediyelere atanan isimlere “kayyum” denilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yapılan işlemin anayasaya uygun olduğunu savundu. Yine “İstanbul ve Ankara için kayyım ataması söz konusu değil” diyen Soylu, “Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz” tehdidinde bulunmaktan da geri durmadı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Doğu Suriye’de oluşturulan “Güvenli Bölge” de Türk ve ABD askerleri tarafından başlayan ortak kara devriyesine ilişkin konuşan Soylu, “Türkiye burada önleyici, düzenleyici pozisyonu yürütüyor. Coğrafya göç konusunda dezavantajlı, uyuşturucu için geçiş noktasındayız. Bugün eğer ABD, Fırat’ın doğusundaki devriye yapmayı kabul ediyorsa, bu Türkiye’nin girişimi ile söz konusudur. Türkiye burada hiç geri adım atmadı” diye konuştu.

‘KAYYUM’ RAHATSIZLIĞI!

Soylu, HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine dair yapılan kayyum atamalarını da savunmaya devam etti.

“Kayyım” ifadesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Soylu, “Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyım başkan değil, burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. Yasalarda bu kanun net bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun” diyerek kararın hukuka uygun olduğunu savunmaya devam etti.

‘CEZALARI ARTABİLİR’

Soylu, yerlerine kayyum atanan belediye eşbaşkanlara yönelik suçlama ve tehditlerine de devam etti. Soylu, “Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.

Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanı; terörist cenazesine gideceksin, teröristin ismini caddene vereceksin. Teröristlere ilaç sağlayacaksın, onları tedavi edeceksin. Personel kimlik kartlarından ay yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkartacaksın. CHP’li kardeşlerime sesleniyorum; bunu hazmedebiliyor musunuz. Ben hazmedemiyorum. Bunlar olduğunda gereken yapılır” ifadelerini kullandı.

“Eşbaşkanlık” sistemini de hedef alan Soylu, “CHP’deki siyasetçilerde, Türkiye’de siyaset yapan herkes de bilir ki eşbaşkanı görevlendiren Kandil’dir. Kandil parmağını oynatmadan bir kişiyi bir yerden başka bir yere götüremezsiniz. Belediyelerdeki adam almalar, festivaller dağa adam götürmek için. Çocukların eline silah verecekler, bunları dağa götürecekler arkadaşları da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde paşalar gibi oturacak. Teröre karışıyorsan ben sana siyaset yaptırmam. CHP diyecek ‘demokrasi, seçilmişlik’. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu diyecek ‘seçilmişlik. Hangi seçilmişlik. Dünyanın hangi ülkesinde demokrasi kendisini imha eder” diye konuştu.

BATASUNA ÖRNEĞİ

Soylu, iktidar partisi sözcülerinin ve yine iktidara yakın kalemlerin sıklıkla gündeme getirmeye başladığı HDP’nin kapatılmasına yönelik gündeme dair ise, Batasuna Partisi örneğini verdi.

AİHM’in 2003 yılında Herri Batasuna partisinin kapatılmasını sağlayan “Batasuna Kararı”na işaret eden Soylu, “Batasuna kararı çok enteresandır. AİHM onayladı. İspanya Ağır Ceza Mahkemesi dedi ki, ‘teröre bulaşıp bulaşmadığına bakmak. Sistematik olarak buna ses çıkarmadığına bakarım’. Sistematik olarak buna ses çıkarmayacaksınız ve buna karışacaksınız. Ben sana karışırım. Avrupa’da oluyor biz yapınca ‘seçilmişlik’ diyorlar” dedi.

İSTANBUL’A KAYYUM TARTIŞMASI

İçişleri Bakanı Soylu, hafta içerisinde “pejmürde” ifadesini kullandığı Ekrem İmamoğlu’nun başkanı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) kayyum atanıp atanmayacağına ilişkin olarak pazar günü açıklama yapacağı yönündeki sözlerinin ardından programda bu konuya ilişkin soruya da yanıt verdi.

Ekrem İmamoğlu’na Diyarbakır ziyareti üzerinden yüklenmeye sürdüren Soylu, şunları söyledi:

“İstanbul, bir karar verdi. Bir belediye başkanı seçildi. Bu hem demokratik hem hukuki bir karardır. Belediye kendi işini yapar, halkta o zaman takdir eder. Bir belediye, Türkiye’yi yönetmez ya da büyük büyük laflar ederek ortalarda dolaşmaz. Politika yapmak isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapın. Diyarbakır’da, Mardin’de ve Van’da görevden alınan belediye başkanlarına ‘16 milyonun selamını getirdim’ dedi. Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim.”

‘İSTANBUL VE ANKARA’YA KAYYIM SÖZ KONUSU DEĞİL’

Bu sözlerinin ardından “İstanbul ve Ankara için kayyım ataması söz konusu değil” diyen Soylu, “Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz” demekten de geri durmadı. Soylu, Ekrem İmamoğlu’na yönelik “pejmürde”ifadesi için ise, “Eğer siz kendi işinizin dışında, dönüp bir takım meselelere girerseniz elbetteki biz üzerimizdeki sorumlulukları yerine getiririz demektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...