GAZETE SOKAK – Roboski Katliamının 7’nci yıldönümü nedeniyle yarın yapılacak olan anma öncesi sosyal medyada #RoboskiKatliamı7YılOldu etkinliği Türkiye gündemine girdi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının hava bombardımanında 34 köylünün katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçti. Roboski Katliamının 7’nci yıldönümü nedeniyle sosyal medyada #RoboskiKatliamı7YılOldu etiketi ile kampanya başlatıldı. Roboski Katliamı’nın unutulmaması ve 7 yıldır ailelerinin adalet taleplerine rağmen faillerin yargılanmayarak dosyanın kapatılmasına tepki gösterilen paylaşımlarla sosyal medya kullanıcıları adalet taleplerini paylaşıyor.

‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇ OLARAK KABUL EDİLMELİ’

Kampanyaya destek veren sosyolog ve yazar İsmail Beşikçi şu ifadeleri kullandı “Roboski’de yaşanan katliam insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul edilmeli. Onların yaptıkları kaçakçılık, silah ya da uyuşturucu kaçakçılığı değildi. Orada kazma kürek işi olsaydı bu yolu kullanmazdılar”

HDP Milletvekili Ömer Öcalan da yazdığı mesajda “Kürt halkına ölümden başka bir şey düşmedi son yüzyılda. Sürekli Kürt halkının kazanımlarına saldırmalarının sebebi nedir. Statüsü olan bir halk Roboski gibi katliamları sürekli yaşar mıydı. Kürt halkı bu yüzyılı kesinlikle ıskalamamalıdır” ifadelerine yer verdi.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen de “Ne çabuk unuttuk!” notuyla tepki gösterdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...