GAZETE SOKAK – Siyasi partiler, HDP Genel Merkezi’ne bayram ziyaretinde bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Bayramları coşkuyla yaşayabilmek için barış içerisinde olmak ve sevgiyle kucaklaşmak gerekiyor” dedi.

Siyasi partiler arasında Ramazan Bayramı ziyaretleri sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Parti (DSP) ve Saadet Partisi (SP) heyetleri, HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Partide konukları, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP Adana Milletvekili Kemal Pekgöz karşıladı.

HDP’yi ilk olarak Genel Başkan Yardımcıları Dilara Tanboğa, Ahmet Hidayet Bektaş ile PM üyesi Metin Oktay’dan oluşan DSP heyeti ziyaret etti. Tanboğa, seçim sürecinin tam olarak atlatılmadığını hatırlatarak, YSK’nin haksızlığını yaşamış bir parti olduklarını ifade etti. Tanboğa, “Ülkenin ortak paydaları olarak bu süreçler hepimizi ilgilendiriyor. Hep olumluyu düşünerek çözüm bulmak söz konusu diğer şekliyle vazgeçmiş oluruz” dedi.

‘BİRLİKTE BU ZULME BİR DERS VERELİM’

Bayramların toplumu kaynaştıran günler olduğunu vurgulayan Hüda Kaya ise, “İnsanların barışması, birbirlerini anlaması, yakınlaşması gereken günlerdir. Egemen kültür tam tersine kini, nefreti empoze etti. Yaradan’ın tam tersini yapan bir iktidar var ama her nasılsa cennetin vizesini de bunlar veriyor. Din adına böyle yoz bir pratikle karşı karşıyayız. Birlikte bu zulme bir ders verelim ve artık yeter diyeceğiz inşallah” diye konuştu.

‘UMUDUMUZ VAR’

Daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve Ankara İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Eda Yüksel, HDP Genel Merkezini ziyaret etti. Burada konuşan Yıldırım Kaya, “Açlık grevinde olan arkadaşlarımızın özellikle milletvekili olan arkadaşlarımızın açlık grevini bırakmış olması bayram öncesi topluma önemli bir sevinç verdi. Çünkü bayramları coşkuyla yaşayabilmek için barış içerisinde olmak ve sevgiyle kucaklaşmak gerekiyor” dedi. Sevgi ve adalet duygusunun yitirildiği bir ülkede barışın, özgürlüğün ve demokrasinin olamayacağını bildiklerinin altını çizen Kaya, şöyle devam etti: “Ama umudumuz var. Çünkü insanlar baharın gelişini coşkuyla kutladılar. Şimdi yaz, her ne kadar sıcak ve kavurucu olsa da yazın gelişini de kimsenin engelleme şansı yok. Çünkü biz dört mevsimi 82 milyonla barış içerisinde özgürlük ve demokrasi temelinde yaşayacağız. Umarım 23 Haziran akşamı da başka bir bayramı Türkiye ve barış ve demokrasi güçleri için başka bir bayramın kucaklaşmasını gerçekleştireceğiz.”

‘ÖDENEN BEDELLERİN HERKES FARKINDA’

Nihat Yeşil ise, herkesin HDP’nin demokrasi mücadelesinde ödediği bedellerin farkında olduğunu belirterek, “Tarihi direnenler, mücadele verenler yazar” diye konuştu.

Kemal Peköz ise, HDP’nin 23 Haziran seçimlerindeki tutumunun belli olduğunu ve bunun için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Bayramın barışa, adalete, özgürlüğe yol açmasını dileyen Hüda Kaya ise, “Emeklerimi, mücadelemiz ve ödemeye devam ettiğimiz bedellerimiz bunun için” diye belirtti.

‘50 YILDIR ÇALIŞTIĞIMIZ GİBİ DEVAM EDECEĞİZ’

En uzun ziyaret Saadet Partisi’nin ziyaretiydi. Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez’in HDP’ye yaptığı ziyaret yaklaşık yarım saat sürdü.

Cihangir İslam’ın “Kürtler, Türkler, Lazlar, Çerkesler, Pomaklar, Abazalar, Sünniler, Alevilerin…” şeklinde Türkiye’deki farklılıkları sayarak herkesin bayramını kutlamasına Hüda Kaya da, “Teşekkür ederiz, bu iyi dilekleriniz için. Biraz önce bütün farklılıkları sayarak herkesin bayramını kutlamanız bizi çok sevindirdi. HDP Türkiyelileşecek mi diye sorulan bir yerde Türkiye’nin gittikçe HDP’lileştiğini görüyoruz. HDP’nin barış dilinin gittikçe yaygınlaşmasından memnunuz. Bu dil birleştirici bir dildir, bu dil barış ve kardeşlik dilidir.”

Hüda Kaya, ziyaretler sırasında iktidarın dini istismar etmesine ve HDP’ye yönelik fiili saldırıya dönüşen politikalarına eleştirilerde bulunarak şunları söyledi: “İktidar dini değerleri, insani değerleri yozlaştırıyor, çürütüyor. Yaradan ne emrettiyse tersini yapan ve daha sonra da cennettin anahtarını dağıttığını iddia eden bir iktidar var karşımızda. Kendi yandaşlarına ve bu çürümeye ortak ettiklerine de sahte cenneti yaşatıyorlar. Adeta kutsal olana savaş açmış durumdalar. Bütün bu haksızlıklar karşısında mücadele ediyoruz. Doğru olanı, hak olanı, hakikat olanı savunuyoruz. İnşallah hep birlikte bu zulme son veririz; 23 Haziran’da hep birlikte onlara gereken dersi veririz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...