GAZETE SOKAK – Şimdiye kadar önemli eserleri okuyucularıyla buluşturan Sîtav Yayınevi, İranlı ünlü yönetmen Abbas Kıarostami’nin yeni kitabını Türkçeye çevirdi.

Yönetmenliğiyle dikkat çeken Abbas Kıarostami edebiyatta da başarılı çalışmalar sunmaya devem ediyor. Yazdığı şiirler kısa olmasına rağmen kendine has üslubuyla kullandığı imgelerle eserlerine çok büyük anlamlar yükleyen Abbas Kiarostami bugün Vanlı okurlarıyla bir araya gelerek hem kitabını tanıtacak hem de edebiyat ile ilgili önemli bir söyleşi gerçekleştirecek.

Abbas Kiarostami kimdir?

Abbas Kiarostami 22 Haziran 1940 Tahran’da doğdu. 2016 tarihinde Paris’te vefat etti. Dünya çapında tanınan ve takdir gören İranlı yönetmen, senarist ve yapımcıdır.

1970’ten bu yana sinema alanında çalışmakta olan Kiarostami, Özellikle Köker Üçlemesi, Kirazın Tadı ve Rüzgâr Bizi Sürükleyecek filmleriyle dikkat çekti ve eleştirel başarı kazandı.

Çoğunlukla senarist, kurgu sorumlusu, sanat yönetmeni ve yapımcı olarak tanınmakla birlikte, şair, fotoğrafçı, ressam, çizer ve grafik tasarımcı olarak da işler yaptı.

İran sinemasında 1960’ların sonlarında başlayan ve Füruğ Ferruhzad, Sohrab Şahit Sales, Behram Beyzayi ve Perviz Kimyavi gibi yönetmenlerin de dahil olduğu İran Yeni Dalgası akımı yönetmenlerindendir. Bu akım yönetmenlerinin belirgin ortak özelliklerinden bazıları, şiirsel diyaloglar ve politik ve felsefi konularla ilgili alegorik hikâye anlatma tarzıdır.

Çocuk kahramanlar kullanmak, belgesel tarzı hikâye anlatımı, kırsal bölgelerde geçen filmler, arabaların içinde geçen diyalogların yoğunluğu ve genelde sabit kamera kullanımı Kiarostami’nin en belirgin özellikleridir. Diyaloglarda, film adlarında ve temalarında İran şiirinden de çokça yararlanır.

Kirazın Tadı filmiyle 1997’de Cannes’da Altın Palmiye (Palme d’Or) ödülünü kazanan Kiarostami, bu ödüle layık görülen tek İran vatandaşı oldu.

Kiarostami, 1999’da da İranlı şair Füruğ Ferruhzad’ın bir şiirinden alıntı yaptığı Rüzgâr Bizi Sürükleyecek adlı filmiyle de Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

İranlı yönetmenin, bir arabaya monte edilen iki dijital kamerayla çektiği ‘On’ adlı film de Cannes’da Altın Palmiye’ye aday gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...