Civan DEĞER

GAZETE SOKAK – Halkların varlığının temel kimliği şüphesiz dilidir. Dili olmayan halklar, ‘egemenler’ tarafından yok sayıldığı gibi varlıkları da yok olmaya mahkumdur. Geçmişi çok eskilere dayanan, ama yazılı olarak yeterli yer bulamayan dünyanın en uzun ömürlü dillerinden biri olan Kürtçe, son yıllarda yazı dili anlamında önemli mesafe kat etti.

“Hint-Avrupa Dil Ailesi Grubunda yer alan Kürtçe bütün asimilasyonlara rağmen halen ayakta kalabilme direnişini sürdürmektedir. Hint – Avrupa Dil Grubu, yüzlerce dil ve lehçe içeren dünyanın en büyük dil ailesidir. Dünyada 2,5 milyarı aşkın kişinin anadili Hint-Avrupa Dil Ailesi’ne aittir. Avrupa’nın en büyük dilleri, Güney ve Batı Asya dilleri, Kuzey ve Güney Amerika ve Okyanusya’da en çok konuşulan diller Hint-Avrupa dilleridir. Kürtçe de bu aileye dahildir.”

Yüzyıllardır Mezopotamya’nin kadim topraklarından dünya medeniyetinin temelinin atıldığı bir süreçte filiz veren Kürt Dili son dönemlerde Kütçe yayımlanan eserlerle adeta geleceğe ışık tutan yayın evlerinin katkısı ile giderek aydınlık bir gerçeği aydınlatmaya devam etmektedir. Bu yayın evlerinden biri de şüphesiz ki Sîtav Yayın Evidir. Kısıtlı imkanlarla dev eserler yayımlayarak çalışmalarını sürdüren Sîtav Yayın Evi’nden bu aralar Kürt dili ile ilgili yeni bir eser hazırlanıyor. İmkanları kısıtlı olduğu için desteğe ihtiyaç duyan Sîtav Yayın Evi’nin yaptığı çağrıyı en kutsal görevlerimizden biri olarak kabul edip sizlerle paylaşmak istedik.

Montaigne’in dediği gibi “Düşünce ve sanat adamları, sözleri ve yazılarıyla dile değer kazandırırlar.” Sözünden yola çıkarak Sîtav Yayın Evi’nin çağrısını paylaşıyoruz:

SAYIN DOST..!

Merhaba. Sitav Yayınları olarak siz değerli Kürtçe dostlarına üzerinde çalıştığımız 4 ciltilik, 50 bin Kürt atasözünün öyküleri ve acıklamarıyla yer aldığı kitap çalışmamız ile ilgili bilgilendirmek ve desteğinizi almak için yazıyoruz.

“50 Hezar Gotinên Pêşiyan- 50 Bin Atasözü” Adlı kitabımız 30 Yıllık bir çalışmanın ürünü olup, değerli yazarımız Mehmet Öncü tarafından hazırlanmıştır. Kitap Kürt dili ve edebiyatı için bir başucu kitabı niteliğinde olup, aynı zamanda evrensel bir dünya mirasıdır, kısacası Kürt dili ve edebiyatı için bir hazinedir diyebiliriz.

Böylesi değerli ve kapsamlı bir eseri Kürt edebiytına kazandırmak için içine girdiğimiz yoğun çalışmanın sonuna gelidiğimiz bu günlerde kitabın basımı için gerekli maddi imkanlara maalesef sahip değiliz. Yayınevimizin kıstlı imkanlar ve büyük bir emek sonucu güçlükle Kürt dili ve edebiyatına hizmet etmeye çalıştığını sanırım tüm kamuoyu bilmektedir. Bu nedenle bu değerli eserin basım maliyetinin karşılanması için siz değerli kitapseverleri başlattığımız “Ön sipariş kampanyası”na katılmaya, destek olmaya çağırıyoruz.

Toplamda 4 cilt ve 5 bin yapraktan oluşan kitabımızın ön sipariş fiyatını 250 TL olarak belirledik. Eğer bu kitabın basımına destek olmak istiyorsanız aşağıda verilen hesap numarasına 250 TL yatırarak aşağıda belirtilen telefondan veya WhatsApptan bize ulaşarak adres bilgilerinizi bildirin. Kitabın basımını gerçekleştirilip, kitaplarınızı adresinize ücretsiz göndereceğiz.

Şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz..

KİTAP HAKKINDA BİRKAÇ BİLGİ

Bu kitap şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı Kürt atasözleri kitabıdır . 50 bin atasözünden oluşan kitabın 30 bin atasözü bizzat yazar tarafından yerinde-alan çalışmasında-kayıt altına alınmış, geri kalanlar ise çeşitli kaynaklardan toplanmıştır.

KİTAP HERBİRİ 1250 SAYFA OLAN 4 CİLTTEN OLUŞMAKTADIR

Kitapta yer alan atasözleri içeriklerine göre (Kadın, yiğitlik, iyilik , kötülük, vb.) ayrı ayrı bölümler şeklinde hazırlanmıştır. Toplam 235 bölümden oluşmaktadır.

KİTAPTA 2 BİNDEN FAZLA ATASÖZLERİNE KAYNAKLIK ETMİŞ HİKAYE YER ALMAKTADIR

Kitapta 4 binden fazla çok bilinmeyen, yada sözlüklerde yer almayan kelime bulunmaktadır. Bu kelimelerin açıklamaları dipnotlarla verilmiştir.

Selam ve Saygılarımla
Qahir Bateyî
Sitav Yayınevi sahibi
Adres: Şerefiye Mah. Yunus 2. Sok. (Nur Otel Yanı) No: 2/5 İpekyolu/ VAN GSM: 0544 559 28 03
e-mail: [email protected]
Tel: 0545 675 65 34
Asya Öztürün İşbank Van- Hesap No: 8900 1958926 İban: TR770006 4000 0018 9001 9589 26

RÊZDAR..!

Dembaş. Em wekî weşanxaneya Sîtav dixwazin derbarê berhemeke xwe de we agahdar bikin û ji bo çapkirina vê berhemê ji we piştgirî dixwazin. Ev berhem berhemeke Gotinên Pêşiyan ên Kurdan e. Berhem xebata zêdetirî 30 salan e. Berhemeke zêrîn a ziman û edebîyata kurdî ye. Berhem ji hêla Mehmet Oncu ve hatiye amadekirin.

Ji ber ku berhem gelek berfireh û mezin e, çapkirina wê gelek ji qaveta me dibore. Wekî hûn jî dizanin ne sazîyek, ne dezgehek li pişt pişta me ye ku sponsoriya me bike. Ji ber vê jî me biryar da ku em ji bo çapkirina vê berhemê piştgirî ji dost û nas û zimanhezên kurdî bixwazin. Xwestina me ji we ew ku hûn vê berhemê hîn çap nebûyî bistînin. Heke ku dost û nas û zimanhezên kurdî bi vî rengî piştgirîya me bikin em ê bikaribin vê berhemê çap bikin. Li gor plansazîya me emê di serê meha Îlonê de berhemê çap bikin û li xwendevanan belav bikin. Berhema ku ji 4 cildan pêk tê emê bi 250 TL bifiroşin. Ji niha ve firotina wê dê ji bo çapê destê me xurt bike.

Heke hûn bi vî rengî piştgirîya çapkirina vê berhemê bikin, hûnê bibin wesîle ku ev berhema giranbuha bigihîje ber destê xwendevan û bikeve xizmeta ziman û wêjeya kurdî.

Heke hûn ji niha de berhemê bistînin, ji kerema xwe 250 TL heqê wê bişînin hesaba me, her wiha nav û paşnav, navnîşan û reqema telefona xwe li gel dekonta xwe ji me re bişînin. Em ê qeyda we bigrin, dema pirtûk çap bû (di serê îlonê de) em ê berhema we bi rêya kargoyê ji we re bişînin.

ÇEND AGAHÎYÊN TEKNÎKÎ DERBARÊ BERHEMÊ DE

Ev berhem, ferhenga herî mezin û berfireh ya gotinên pêşîyan e. 50 hezar gotinên pêşiyan di vê berhemê de cih digirin. Ji van nêzî 30 hezar gotinan ji hêla nivîskar (berhevkar) ve ji qadê hatine berhevkirin. Berhem ji 4 cildan pêk tê. Her cildek 1250 rûpel e.
Gotinên pêşîyan li gor beşên wan beş beş ji hev hatine cudakirin. Bi giştî ji 235 beşan pêk tê. Mînak: Gotinên pêşîyan yên li ser jinan, gotinên pêşîyan yên li ser mêrxazîyê, gotinên pêşîyan yên qencî û xirabîyê û hwd.

Dİ BERHEMÊ DE ZÊDETİRÎ 2 HEZARAN ÇÎROKÊN GOTİNÊN PÊŞİYAN CİH DİGİRİN

Di berhemê de zêdetirî 4 hezar peyvên ku zêde nayên zanîn, an jî di ferhengan de cih nagirin bi dîpnotan hatine şîrovekirin.

Asya Öztürün İşbank Van- Hesap No: 8900 1958926 İban: TR770006 4000 0018 9001 9589 26

Qahir Bateyî
Xwedîyê Weşanxaneya Sîtavê
Tel: 0545 675 65 34
Not: Ji kerema xwe agahîyên xwe bişînin watsapa vê telefonê
Navnîşan: Şerefiye Mah. Yunus 2. Sok. (Nur Otel Yanı) No: 2/5 İpekyolu/ VAN GSM: 0544 559 28 03 e-mail: [email protected]
Asya Öztürün İşbank Van- Hesap No: 8900 1958926 İban: TR770006 4000 0018 9001 9589 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...