24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Genel seçimlere çok kısa bir süre kala yeni Parti ve sivil toplum örgütleri HDP ve Demirtaş etrafında kenetlenmeye başladı. O partilerden biri de yeni kurulan İnsan ve Özgürlük Partisi oldu. İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Van’da yaptığı basın açıklaması ile seçimlerde HDP ve Demirtaş’ı destekleyeceklerini belirtti.

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç’ın yaptığı basın açıklaması şu şöyle:

İnsan ve Özgürlük Partisi yeni kurulan bir parti olduğu için seçimlere girme yeterliliği olmayan bir partidir. Ancak gelişen siyasî meselelere misyonu ve topluma karşı sorumluluğu gereği tavır belirleme noktasında kendini sorumlu görmektedir.

İnsan ve özgürlük Partisi programında insanı, özgürlüğü ve barış içinde birlikte yaşamı esas alır. Bir mesele üzerinde tavır belirlerken kendisinin ve kendi dışındaki diğer siyasi aktörlerin kazanımlarından ziyade bir bütün olarak toplumun temel menfaatlerini göz önünde bulundurur.

24 Hazirana gittiğimiz bu vasatta 16 yıldır iktidar olan bu hükümet ötekileştirme siyaseti ile toplumu kamplara bölmekte, bundan siyasi gelecek devşirme yoluna girmektedir. Getirilmek istenen Türk tipi cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’nin gerçekleri ile uyumlu olmadığı, güçler ayrılığının ortadan kaldırılarak toplumun tek bir insanın insafına terkedildiği, hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı, insanların hukuk karşısında bile kendini güvende hissetmediği bir durum ile karşı karşıyayız.

“OHAL” ve “KHK”lar ile tüm muhalif kesimlerin sindirilmeye çalışıldığı bir ortamda herkese hak, adalet ve özgürlük talep ederken, Kürt ve Kürdistan meselesi yeniden a,b,c’ye indirgenemeyecek özünde bir statü meselesidir. Darbelerde, demokratik sorunlarda, insan hakları ihlallerinde, ekonomik daralmada, bürokratik ve askeri vesayetlerde; Kürt ve Kürdistan meselesi bir turnusol kâğıdı görevini görmektedir. Artık sürdürülemez bir durumun arifesindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...