GAZETE SOKAK – Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Şırnak ve Mardin’de sağanak yağışa rağmen yurttaşlar sandık başında.

2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından en çok etkilenen ve kayyum atamalarının en çok yaşandığı merkezlerin başında gelen Şırnak ve ilçelerinde oy kullanma işlemi saat 07.00’de başladı.

Seçmen usulsüzlüklerinin de en çok yaşandığı yerlerin başında gelen Şırnak merkezde oy verme işleminin devam ettiği 19 okulda, yoğun güvenlik önlemleri göze çarpıyor. Her yurttaşın aranarak okullara alındığı kentte, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasının yakınlarında da zırhlı araçlar bekletiliyor.

Yoğun yağışın ve soğuk havanın etkili olduğu kentte, yurttaşların sandığa ilgisi ise oldukça yoğun. Sabah saatlerinde oy kullananlar arasında HDP’nin belediye eşbaşkan adayları Hişar Osal ve Nurcan Altürk ile HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş de yer aldı. Kentte kazanmasına kesin gözüyle bakılan HDP, olası seçim ihlallerini oluşturduğu kriz masasından takip ediyor.

YOĞUN ÖNLEMLER

Belediyesine kayyum atanan ilçelerden Cizre’de de sabah saatlerinde sağanak yağışa rağmen seçmenler sandık başında. Kimi seçmenlerin yöresel kıyafetlerle sandık başına gittiği ilçede oy verme işleminin devam ettiği okullarda yoğun güvenlik önemleri göze çarpıyor.

Şimdiye kadar herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı ilçede, oy kullananlar arasında bulunan HDP’nin belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ, seçimlerin baskıların son bulmasına vesile olmasını diledi.
Öte yandan, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in de aralarında bulunduğu partili bir grup, ziyaret etmek gittikleri İsmail Ebul İz İlkokulu’nda polisler tarafından okula girişleri engellendi. “Talimat böyle” gerekçesiyle bir süre içeriye alınmayan heyetin daha sonra geçişine izin verildi.

MARDİN

Mardin merkez ve ilçelerinde de sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemi sürüyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kentte oy verme işlemlerinin sürdüğü okullarda sivil polisler bekliyor. HDP’nin geçmiş dönemlerde yoğun oy aldığı mahallelerde bulunan okulların civarında ise uzun namlulu silahlı özel harekat polisler bekletiliyor.

Sabah erken saatlerinden itibaren sandık başlarına ilk gelenlerin başında yaşı ilerlemiş yurttaşlar olması da dikkat çekti. Engelli ve yaşlılar yakınlarının yardımıyla sandık başına gelirken, saatlerin ilerlemesiyle birlikte gençlerin yoğunluğu başladı.

Şu ana kadar herhangi bir ihlal haberinin gelmediği kentte, Artuklu ilçesine bağlı Dara Antik Kenti’nin bulunduğu Dara’da muhtarlık seçimi dolayısıyla tartışma yaşandı. Tartışma, kolluk kuvvetlerinin müdahalesiyle sona erdi. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...