İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katıldığı için gözaltına alınıp Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan İranlı mülteci Esmaeil Fattahi, tüm insan hakları örgütlerine “Sesimiz olun” çağrısında bulundu.

GAZETE SOKAK – Denizli’de 20 Mart’ta Çınar Meydanı’nda yapılan “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani, 6 Nisan’dan beri “Kamu düzenini bozmak” gerekçesiyle Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor.

KADIN MÜCADELESİ ENTERNASYONEL

Aydın Geri Gönderme Merkezi’nden ajansımıza ulaşan Esmaeil Fattahi, “Eylemde ‘İran’daki İslam rejimine karşı mücadele veren kadınlar, bugün Denizli’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı da mücadelelerini devam ettiriyor. Kadın mücadelesi enternasyonel bir mücadeledir ve coğrafi sınırlara bağlı değildir’ demiştim. Eyleme katıldığım için kamu düzenine aykırılık oluşturduğum iddiasıyla tutuluyoruz. Basın açıklamasına katılmak suç değil” dedi.

DÜN 32 MÜLTECİ SINIR DIŞI EDİLDİ

Geri Gönderme Merkezi’nde kendilerine yönelik ciddi bir psikolojik şiddet uygulandığını belirten Fattahi, “‘Sizi İran’a göndereceğiz’ diyorlar sık sık. Buradan dün akşam çeşitli ülkelerden gelmiş 32 mülteci sınır dışı edilmek üzere apar topar götürüldü. GGM’de 100’e yakın mülteci var ve anladığım kadarıyla çoğu bizim gibi yurt dışı kararına itiraz sürecini bekliyor. Ancak bu süreç beklenmeden aniden sınır dışı edildiler” diye konuştu.

‘SESİMİZ OLUN’

Avukatlarının sınır dışı edilmelerine karşı çaba gösterdiklerini dile getiren Fattahi, “Ben İran’da rejime karşı olduğum için cezaevinde tutuldum. Türlü baskılara rağmen altı yıl önce kaçarak, Türkiye’ye gelebildim. Şimdi bizi tekrar İran rejimine teslim etmek istiyorlar. İran’a teslim edilirsek işkencelerle öldürüleceğiz, bundan eminim. Bu yüzden insan hakları örgütlerinin ve kamuoyunun desteği bizim hayatımızı kurtaracak nitelikte. Lütfen sesiz kalmayın, sesimiz olun” dedi.

MA/ Sevda Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...