GAZATE SOKAK – Koronavirüs salgını nedeniyle halka evlerinde kalma uyarısı yapan Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, olası bir sokağa çıkma yasağına karşı ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin tespitine başladıklarını kaydetti.

Dünyada hızla yayılan Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle her gün binlerce insan yaşamını yitiriyor. Karantinaya alınanların sayısı artarken, hastaneler tıka basa dolmuş durumda. Yayılan salgın nedeniyle bölgede bulunan sınır kentlerinde eskiye göre hareketlilik azalsa da sokaklar da hala kalabalıklar görmek mümkün. Irak Federe Kürdistan Bölgesi ile sınır olan ve virüs tehdidinin yaygın olduğu belirtilen Şırnak’ın Silopi ilçesinde, uyarılar sıklıkla yapılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Silopi Belediyesi dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İnsanların hala toplu dolaştığı ve temasın yaygın olduğu ilçede uyarılarda bulunan Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, yurttaşları evlerde kalmaya çağırdı. Fidan, toplu taşıma yerleri, ibadethaneler, parklar ve kalabalık mekanların olduğu her yeri dezenfekte etmeye başladıklarını söyledi. Talep doğrultusunda tutanak tutarak tüm işyerleri, kamu binaları ve benzeri yerleri de dezenfekte etmeye devam ettiklerini belirten Fidan, bu yönlü çalışmalarının süreceğini dile getirdi.

ÇALIŞANLARA İZİN

Kurdukları kriz masasına gelen talep ve şikayetleri dinleyerek çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Fidan, “65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan yurttaşların ve ekonomik durumları kötü olan ailelerin listelerini istedik. Her mahallede 3 kişilik komisyon kurarak sokağa çıkma yasağına karşı da tedbirler de aldık. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olan belediye çalışanlarımıza da izin verdik” diye konuştu.

‘SEVDİKLERİMİZ İÇİN DIŞARI ÇIKMAYALIM’

Yurttaşlara evlerinden çıkmamaları çağrısını yineleyen Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Koronavirüsten kurtulmanın yolu insanların kendini ve çevresini bu virüsten korumaktan geçer. Virüs çabuk bulaşabilecek bir salgındır. Sağlık Bakanlığı ve sağlık örgütleri yaptıkları açıklamalarda bu virüsün henüz bir çözümünün olmadığını belirtiyor. Bunun çözümünü, kendimizi ve çevremizi koruyarak sağlayacağız. Zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmamalıyız. Kendimiz ve sevdiklerimiz için dışarı çıkmayarak belirlenen 14 kurala uyulmalıyız. Bunlar yapıldığı takdirde bu zor süreci de hep beraber atlatacağız.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...