GAZETE SOKAK – Siirt’te gözaltına alındıktan sonra yerlerine kayyım atanan HDP’li belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 kişi, tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemece “adli kontrol” ve “ev hapsi” şartlarıyla serbest bırakıldı.

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan ve evlerine düzenlenen baskında gözaltına alınan Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Baran Akgül ve Esmer Baran, Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin, Gülçin Köneş ve Beşir Aksu ile Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilmesine rağmen mazbatası verilmeyen Resul Kaçar, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından gece saatlerinde adliyeye sevk edildi.

10 KİŞİ DE SERBEST

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Peymandara Turhan, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Esmer Baran, Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin ve Gülçin Köneş, mazbatası verilmeyen Resul Kaçar ile Beşir Aksu, sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Siirt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez ve Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Baran Akgül ise, tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemece, ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

GECE GÜNDÜZ BEKLİYORLARDI

4 gündür adliye önünde bekleyen HDP’lilerden Beşir Kaya, kayyım atamalarına tepki göstererek, bu durumu “zulüm” ve “Kürt halkına hakaret” olarak nitelendirdi. Kaya, “Zulümden başka bir şey yoktur. Belediyeyi her seferinde kazanıyoruz. Yine kayyım atıyorlar. Bunu yine kabul etmeyeceğiz” dedi.

Tüm gece boyunca kaldırımda bekleyen ve yorulunca kaldırımda bir karton bularak uyuyan yurttaşlardan Remzi Türköz, “Gece boyunca hem arkadaşlarımız hem de eşbaşkanlarımız için bekledik. Bu bir direniştir. Kayyım iradesini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘İRADEMİZİ YOK SAYIYORLAR’

Adliye önünde bekleyen Siraç Sevimli, kayyımı tanımayacaklarına işaret ederek, “terör soruşturması” adı altında Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının ellerinden alındığına kaydetti. Sevimli, “İrademizi istemiyorlar. Bizim irademizi yok sayıyorlar. İrademizi yok sayanı biz de yok sayarız. ‘Seçin’ diyorlar, seçiyoruz, kayyım atıyorlar. Onlar kayyım atarsa biz de burada beklemeye devam ederiz” ifadelerini kullandı.

‘KAYYUM DEĞİL GASP’

Bekleyenler arasında bulunan Baykan Belediyesi Eşbaşkanı Özden Gülmez’in babası Nahir Gülmez, “AKP’ye oy verirsen helal HDP’ye oy verirsen olmaz! Onlara kayyım diyoruz, kayyım demek bile onlara övgüdür bu kayyım değil, bu bir gasptır” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kürt halkının tarih boyunca zulme uğradığını vurgulayan Teybet Tekin ise, 1990’lı yıllarda yakılan köyler, Ilısu Barajı ile de sular altında bırakılan gidecek yerlere değinerek, “Artık yeter bu zülüm nereye kadar sürecek” diye sordu.

Kadın iradesine kayyumlar ile bir kez daha “darbe” vurulduğuna dikkati çeken Evin Gürgen de, “Kadınların hakkı yok mu” dedi. Kadınlara her fırsatta şiddet uygulandığına dikkati çeken Gürgen, “Kadınlara büyük bir şiddet uygulanıyor. Bu nasıl kabul edilir! Kadınların haklarını savunacağız” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...