GAZETE SOKAK – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye olası operasyonuna ilişkin iç ve dış kamuoyuna çağrıda bulunarak, “AB ve BM başta olmak üzere çağrı yapıyoruz; Erdoğan’ın savaş politikalarına dur deyin. Öyle kısa açıklamalarla değil. Dur deyin. Evet, dur deyin” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası operasyonuna ilişkin konuşan Temelli, uluslararası topluma seslenerek, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın savaş politikalarını durdurmasını istedi.

‘SAVAŞ İSTEMİYORUZ’

Temelli, “Hep birlikte söyleyelim mi; savaşa hayır. Savaş istemiyoruz. Savaş felakettir. O yüzden buradan güçlü bir şekilde söylüyoruz; savaşa hayır. Tüm Türkiye halklarını, herkesi, tüm Ortadoğu halklarını, Avrupa halklarını, savaşa hayır demek için yan yana gelmeye davet ediyoruz. Tıpkı 17 yıl önce savaştan beslenenlere nasıl hayır dediysek, bugün de bu savaşı istemiyoruz.

Bu savaşı isteyenlere karşı barış iradesi güçlü bir şekilde ortaya koyamazsak, yıkımı çok fazla olur. Bu felaketin bedelini çocuklarımız, evlatlarımız, gelecek kuşaklar ödeyecek. Siz anneler, evlatları savaşta ölmesin diyen Kürt ve Türk anneleri burada. Meclis’te barışın sesini yükseltmeye devam edecekler. Ne kadar engellemeye çalışsalar da barışın sesini engelleyemeyecekler. Uluslararası toplum nezdinde hiçbir kabul edilebilirliği olmayan bu savaş girişimine, bu işgal operasyonun durdurulmasını istiyoruz. Diyorlar ki ‘nihayet savaş başlıyor’. Sanki müjde veriyorlarmış gibi. Biz bu savaşın başlamasını istemiyoruz.

Ayrıca AB ve BM başta olmak üzere topluma çağrı yapıyoruz; Erdoğan’ın savaş politikalarına dur deyin. Öyle kısa açıklamalarla değil. Dur deyin. Evet, dur deyin. Yoksa bu savaş sadece Ortadoğu Suriye’nin kuzeyini yakmakla kalmayacak. Bütün dünyayı bu ateşin içine çekmeye devam edecek” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...