GAZETE SOKAK – Göle’de hakla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Erdoğan’ın emeklilik yaşına dair yaptığı “65’ine gelince elden ayaktan düşüyorlar” sözünü hatırlatarak “65 yaşı hatırlatması iyi oldu. Madem insanlar 65 yaşında elden ayaktan düşerler. Senin de yaşın 65. Emeklilik vaktin geldi” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart yerel seçimleri programları kapsamında Ardahan’ın Göle ilçesinde halkla buluştu. Temelli’yi ilçe girişinde onlarca araçlık konvoy karşıladı. İlçe merkezinde konvoy turu yapan HDP’lileri halk zafer işaretleriyle karşıladı. Polislerce ablukaya alınan ilçede yüzlerce kişi, yağan yoğun kar yağışına rağmen HDP’nin seçim lokali önünde bir araya geldi. HDP bayraklarıyla donatılan alandaki buluşmaya HDP Kars Belediye Eşbaşkan Adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen ile ilçe belediye eşbaşkan adayları katıldı.

‘GÖLE’YE KADIN RENGİ HAKİM OLACAK’

HDP Göle İlçe Eşbaşkan Adayı Aygün Manduz yaptığı konuşmada, “Göle’nin karartılmış renklerinin üzerinden kadın renginin hakim olacağına inanıyorum. Bunun için buradayız. 31 Mart yerel seçimlerinde kenetleneceğiz” dedi. HDP Göle İlçe Belediye Eşbaşkan Adayı Nizamettin Öztürk de, “31 Mart yerel seçimleri bu ülkenin kaderini değiştirecek. Göle’de 4 parti seçim yarışına giriyor. Bizim partimizin diğer partilerden farkı kadınlara verdiği önem. Kadınların aktif olacağı bir belediye oluşturacağız. Tüm adaylar çağrıda bulunduk, ‘gelin kamuoyu önünde projelerimizi açıklayalım’ dedik. Yine mal varlıklarını açıklamayı istedik. Ama yanıt gelmedi” dedi.

2 MART DARBESİ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, konuşmasına zılgıt ve alkışlar eşliğinde başladı. “Serhat seninle gurur duyuyor” sloganın atıldığı buluşmada konuşan Temelli, “Sayın eş genel başkanımız şehrimize hoş geldiniz” pankartının asılmasına izin verilmediğini söyledi. 2 Mart 1994 siyasi darbesini hatırlatarak konuşmasına devam eden Temelli, Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ı anarak, “O gün Türkiye demokrasisi çok büyük bir yara aldı. O yarayı onarmak için çok büyük mücadeleler, bedeller ödendi. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş yine siyasi bir darbe ile tutuklandılar. Türkiye demokrasisi yine büyük bir yara aldı. Bu savaş bitsin diye mücadelemizi devam ettireceğiz. Onlar ne yaparlarsa biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bizi bölmeye çalışanlara inat, ortak vatanımızda bir arada yaşayacağız. Kürd’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkes’i bir aradayız. Bir yere gitmiyoruz. Bir aradayız, buradayız” dedi.

AÇLIK GREVLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Hukuksuzluklara dikkat çekerek, Leyla Güven’in direnişini vurgulayan Temelli, “Türkiye cezaevlerinde 300’tan fazla tutsak, Hewler’de Nasır Yağız, dünyanın birçok yerinde insanlar açlık grevinde. O insanlar hukuksuzluğun, adaletsizliğin son bulmasını istiyorlar. Sayın Öcalan’ın aile ve avukat hakkından yararlanmasını istiyorlar. Bu meşru bir haktır, hukuksal bir haktır. Adalet Bakanı’na sesleniyoruz buradan, gelin yasa ne diyorsa onu uygulayın” diye belirtti.

‘BU CEBERRUT İKTİDARDAN KURTULABİLİRİZ’

Adaletsizliğe, hukuksuzluğa son vermek için yan yana olduklarını dile getiren Temelli, “Göle’de, Silopi’de, İstanbul’da yan yanayız. Adalet isteyenler, demokrasi isteyenler yan yana gelirse o zaman bu ceberut iktidardan kurtulabiliriz. 31 Mart’ta nerden kayyum varsa süpürüp atacağız. Güzel ülkemizi bu utançtan kurtarmak boynumuzun borcudur. Sadece bizim belediyelere değil, kendi belediyelerine de kayyum atadılar. Balıkesir’de, Ankara’da, İstanbul’da kayyum atayarak suçlarını örttüler. Bizim belediyeleri suçluyor; suça ve yolsuzluğa bulaştıklarını iddia ediyorlar ama ellerinde bir tane belge yok. Kayyum atadıktan sonra o kayyumların yolsuzluklarına, suçlarına dair onlarca belge var elimizde. Kayyumlar bütün belediyeleri borçlandırmışlar” diye konuştu.

‘ADALETSİZLİĞE SON VERECEĞİZ’

Ülkede var olan adaletsizliğin her yere yayılacağını kaydeden Temelli, “Bir adaletsizlik de iktisadi alanda yaşanıyor. Hayat pahalılığı nedeniyle kimse geçinemiyor. Bunlar kaynakları halk için değil, kendi zenginlikleri için, savaş için, silahlanma için kullandılar. Oysa bizim savaşa, mermiye ihtiyacımız yok. Bizim işe, ekmeğe ihtiyacımız var. Buna hep birlikte 31 Mart’ta son vereceğiz” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİYİ TERÖRİST İLAN ETTİ’

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın fiyatlardaki yükselişlere karşı “teröristler” tanımlamasını kullanmasına atıfta bulunan Temelli, “Çiftçileri terörist ilan etti. Çiftçiler sebze ekiyorlar, mermi ekseler terörist olmayacaklar. Zihniyete bakın. Bu ülkede bugün bir tarım sorunu yaşanıyorsa, tarım politikalarının yanlışlığındandır. Her gün benzine zam geliyor. Çiftçi benzine zam geliyor diye motoruna su mu koyacak? Bu zamlardan hiç söz etmiyorlar. Sorsanız tarımda terörist varmış. Bir tarım ülkesi olan Türkiye, ithal etle, ithal samanla ayakta kalmaya çalışıyor. Bu utanç değil mi? Biz iktidara geldiğimizde bu tarım politikasını canlandıracağız. Üreten biz isek yöneten de biz olacağız. Bunlar yönetemedikçe ülkeyi bölüyorlar. Bunlar Kürt ile Türkü, Alevi ile Sünni’yi karşı karşıya getirerek ülkeyi bölüyorlar. Buna son vermenin yolu, tecride, yolsuzluğa karşı çıkmaktır, sandıklara sahip çıkmaktır. Tek bildikleri şey sabah akşam HDP’ye saldırmak. 17 yıldır iktidardasınız çıkın önce bunun hesabını verin. 17 yıldır bu ülkeyi yöneten HDP’mi? HDP’mi ülkeyi bu hale getirdi. Biz değil 17 yılda, 17 ayda ülkeyi düzlüğe çıkarırız” diye belirtti.

‘EMEKLİLİK YAŞIN GELMEDİ Mİ?’

Erdoğan’ın 65 yaş üstüne sağlanan ücretsiz ulaşım hakkına ilişkin yaptığı “Biz 65 yaş üstüne bedava yaptık. 65 yaş üstündeki vatandaşım elden ayaktan neredeyse kesiliyor” açıklamasına atıf yapan Temelli, “65 yaş üstündekileri yok sayıyor. Ama yaşam 65 yaşından sonra başlıyor. Biz emeklilerin kentlerini de var edeceğiz. Biz iktidara geldiğimiz gün bu mezarda emeklilik yaşını değiştireceğiz. 65 yaşı hatırlatması iyi oldu. Madem insanlar 65 yaşında elden ayaktan düşerler, senin de yaşın 65. Emekli yaşın gelmedi mi? Artık siyasetin de bir emeklilik yaşı var. 31 Mart’ta bunların emeklilik yaşını başlatmaya var mısınız?” diye cevap verdi.

Temelli, konuşmasının ardından HDP’nin seçim bürosunu açılışını gerçekleştirdi. Yoğun ilgi altında gerçekleştirilen büro açılışının ardından Temelli, Kars’ın Kağızman ilçesine geçti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...