GAZETE SOKAK – Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmelerinin 81’nci yıldönümünde Dersim halkı, devlete “Dersim Soykırımı” ile yüzleşme çağrısı yaptı. Düzenlenen anmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, dağları bombalanıp, ormanları yakılarak bugün de aynı zulmün devam ettiği Dersim’in “zulme ve soykırıma karşı bir isyan” olduğunu söyledi.

Dersim İsyanı’nın liderlerinden biri olan Seyid Rıza ve arkadaşlarının 15 Kasım 1937’de idam edilmelerinin 81’nci yılında kentte bulunan Seyit Rıza Meydanı’nda anma düzenlendi. Dersim Demokrasi Güçleri tarafından organize edilen anmaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve partili milletvekilleri Alican Önlü, Dilşat Canbaz, Zeynel Özen, Ali Kenanoğlu ve Kemal Bülbül’ün yanı sıra Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Eş Genel Başkanları Selda Güneş ve Musa Kulu katıldı.

Anmada, idam edilenler ve katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Katliamda yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından ortak açıklamayı DAD Eş Genel Başkanı Selda Güneş yaptı.

‘KATLİAM, KABUL EDİLEMEZ BİR YARADIR’

Dersim katliamının acılı hatıralarını yüreklerinde hissettiklerini söyleyen Güneş, “Bu katliam, insanlarımızın belleğinde yerini tutan, yüreklerimizde tesellisi olmayan kabul edilemez bir yaradır. Günümüzde dahi yaramız kanamaya devam etmektedir. Cumhuriyet öncesi ve sonrası tekçi zihniyetin karşısında olanlara yönelik zulüm, zalimlerce günümüze kadar devam ettirilmektedir” dedi.

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLENDİ’

Dersim’de yaşananların “soykırım” olduğunu söyleyen Güneş, devletten yaptığı katliamla yüzleşmesini istedi. Güneş “Çocuklar, bilhassa da kız çocukları ailelerden kopartılarak başta subay olmak üzere çeşitli ailelere savaş ganimeti olarak pay edilmişlerdir. Mağaralara sığınan kadın ve çocukların zehirli gazlarla katledilmesinin yanı sıra köylerinden toplanan masum insanlar ayrımsız kurşuna dizilmiş veya uçurumlardan atılmışlardır. Faşizmin kin ve kanla beslenen öfkesi saldırganlıkta sınır tanımamış, sadece Dersim’e karşı değil aynı zamanda tüm insanlığa karşı suç işlemiştir” dedi.

TALEPLER

Güneş, asıldığında “Ben sizin hile ve yalanlarınızla başa çıkamadım bu bana dert oldu, ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” diyen Pir Seyit Rıza’nın ardılları olarak daha önce de dile getirilen şu talepleri yeniden sıraladı: “Arşivler açılsın Dersim ismi iade edilsin. Dersim soykırımı kabul edilsin, gerekleri yerine getirilsin. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. Coğrafyamızın, dillerimizin ve Alevi inancımızın üzerindeki zulüm politikalarına son verilsin.”

‘DERSİM SOYKIRIMA KARŞI İSYANDIR’

Anmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de sözlerine yaşamını yitirenleri anarak başladı.

“Dersim katliamının acısı ile yüzleşme gerçekleşemezse, dile getirilen talepler yerine getirilemezse, bu topraklara barış ve huzur gelmez” diyen Temelli, şöyle devam etti: “Bu acıyla bir kez daha burada buluşmaya geldik. Aynı zamanda diz çökmeyenlerin gücünden güç almak için geldik. Dersim, zulme, şiddete, soykırıma karşı bir isyandır. Dersim öncesi ve sonrasına baktığımızda aslında zulüm hiç bitmemiş.”

‘DERSİM HALA BOMBALANIYOR’

Aynı anlayışın şu anda da iktidarda olduğunu söyleyen Temelli, “Bugün Dersim’i yeninden yeniden yaşıyoruz. Aynı zulüm, şiddet, savaş anlayışı her yeri kaplamaktadır. Bugün de Dersim’in dağları bombalanıyor, ormanları yakılıyor. Aynı zulüm devam ediyor” dedi.

Temelli’nin ardından anmaya katılan sivil toplum örgütleri temsilcileri de konuşmalarda bulundu.

Anma, Pirler tarafından dualar okunup, lokma dağıtılmasıyla son buldu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...