GAZETE SOKAK – Mezarlık ve cenazelere yönelik artan saldırılara tepki gösteren Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, “Kürtler bir olmalıdır, yapılanlara karşı ses çıkarmalıdır” dedi.

Dedesi Şeyh Said’in mezar yeri saklanan Şeyh Said Derneği Başkanı Mehmet Kasım Fırat, son dönemlerde, mezar ve cenazelere yönelik artan saldırıları değerlendirdi. İslami açıdan cenazelerin yıkanıp, kefenlenerek defin edilmesinin vacip olduğunu söyleyen Fırat, “Nasıl vaciptir? Dini, mezhebi, kimliği ne olursa olsun o cenaze kefenlenmesi, defin edilmesi ve muhafaza edilmelidir. Bu İslam’ın şartıdır. Fakat istilacılar, Cengizhanlar, Osmanlı saltanatı tarihlerinde daima nereyi işgal etmişlerse kültürlerini, çocuklarını, kadınlarını, hayvanlarını, değerlerini de imha edip ortadan kaldırmıştır. Bu sistemi Kemalizm de devam ettirdi. Türk tarihinde her zaman bunlar vardı. Ermenileri katlettiler, ne kadar Ermenilerin mezarı, yapıları varsa kendi gözlerimle de gördüm hepsini ortadan kaldırdılar. O mezarı imha edip üzerlerinde ev ve binalar yaptılar. Garzan Mezarlığı’ndan İstanbul Kilyos Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin kemiklerine beton döküyorlar” diye konuştu.

‘KÜRT’ÜN KEMİKLERİNDEN KORKUYORLAR’

“Kürt’ün kemiklerinden, cenazelerinden korkuyorlar” diyen Fırat, yapılanların insanlığa sığmadığını dile getirdi. Fırat, özellikle ailelerin mezarlıkları kendi elleriyle yıkılmaları istemenin büyük bir günahkarlık olduğunu vurguladı. Fırat, “En önemli olan değerlerden biri mezarlar dağıtılıyor. Zulmü kim yaparsa yapsın ders çıkarmamız gerekiyor. Mezarlarımıza saldırılıyor, Kürtlerden kalan bütün eserleri yok ediyorlar ya da sular altında bırakıyorlar. Bunlardan ders çıkarmalıyız, hesabını yapmalıyız, uyanmalıyız. Cenazelere, tarihine sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘MİRASLARINA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Şeyh Said ve arkadaşlarının bu mücadeleye hayatlarını, canlarını, mallarını ve evlerini feda ettiklerini söyleyen Fırat, “İnançları vardı. ‘Kürdistan vardır, Kürtler vardır. Biz Kürt’üz kimse bize müdahale etmesin’ diyorlardı. Bunları dedikleri için öldürüldüler. Onların evlatları olarak miraslarına sahip çıkmalıyız. Sistem bunlardan korkuyor. ‘Eğer mezarlarını imha etmezsem yarın çocukların akıllarına girecek’ diyorlar. Bu yüzden mücadele ettikleri için katledildiler. Onların evlatları mücadelelerine sahip çıkmalarından korkuyorlar. Onlar Kürt halkının değerleri, hayatlarını verdiler. Onların verdiği mücadele mirasını korumalıyız. Özellikle gençleri ellerindeki imkanları Kürt halkı için kullansın, Kürt halkı için mücadele etsin” çağrısında bulundu.

‘KÜRTLER BİRLİK OLMALI’

Fırat, 21’inci yüzyılda dünya farklı bir evredeyken Türkiye’nin hala vahşet ve zulmü devam ettirdiğini ifade etti. Kürt halkının bu zulmü görmesi ve kabul etmemesi gerektiğini kaydeden Fırat, “100 yıldan bugüne kadar hiçbir değişim olmadı. Yine Kürtler öldürülüyor, imha ediliyor, inkar ediliyor ve bir birine kırdırılmaya çalışılıyor. Birlik ve beraberlik kurmadığımız, aklımızı başımıza almadığımız, yapılan zorbalıkları görmezden geldiğimiz sürece mezarlarımızda bombalanır, cenazelerde kaçırılır, talan edilir, kemiklerimizde kaçırılır. Bu yüzden Kürtler bir olmalıdır, yapılanlara karşı ses çıkarmalı” ifadelerini kullandı.

MA / Fahrettin Kılıç – Ayşe Sürme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...