GAZETE SOKAK – Gazetecileri fişledikleri rapora dair tepki gören SETA, yaptığı açıklamada, gazetecileri hedef göstermeye devam ederek, “Türkiye uzantılarının marjinal ideolojilerce esir alındığının gösterilmesi hoşlarına gitmedi” dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporuna yönelik tepkiler devam ederken kurum konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. SETA kenti internet sayfasında Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar imzasıyla yayınladığı “Batı Medyasının Kurumsal İmajının Türkiye’deki Temsili” başlıklı yazısında, uluslararası saygınlığı olan medya kuruluşların Türkiye uzantılarının marjinal ideolojilerce esir alındığını iddia etti.

HEDEF GÖSTERMEYE DEVAM ETTİ

Medya kuruluşları tarafından yapılan etki oluşturmayı merak ettiklerini ve bunu paylaşmaya hakkı olduklarını savunan Çağlar, “SETA benim de yazarları arasında olduğum ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ başlıklı bir çalışma yayınlayarak bu işi yaptı. Merak ettik; acaba bu medya kuruluşları 15 Temmuz darbe girişimi dahil yakın zamanda Türkiye’nin başına gelen olayları nasıl haberleştirmiş. Dikkatimizi çekti; bu kuruluşlarda çalışan gazetecilerin önemli bir kısmı daha önce BirGün, Evrensel, Sol gibi marjinal gazetelerde çalışmış. Soru sorduk; acaba bu medya kuruluşları ve gazeteciler Türkiye’yi hedef alan bir terör saldırısından sonra taziyelerini paylaşıp, terör örgütünü lanetlemişler mi?” diyerek gazetecileri hedef göstermeye devam etti.

‘BU MEDYA KURULUŞLARI TÜRKİYE KARŞITI’

Yazının devamında şunlar dile getirildi: “Çok sesli ve tarafsız habercilik yaptığını iddia eden bu medya kuruluşlarının önemli bir kısmı marjinal bir Türkiye karşıtlığı içerisinde. Aralarında işini yapan gazeteciler de var ama hiç de az olmayan sayıda gazeteci ise başka işler peşinde. Tüm bu bulguları raporumuzda paylaştık. Tahmin ettiğimiz üzere yoğun bir tepki aldık. Destek ve teşekkürlerini ifade edenler oldu. Makul eleştirilerini dile getirenler oldu. Ama hepsinden fazla saldırıya maruz kaldık. Her zamanki gibi üste çıkmaya çalıştılar. Gazetecileri fişlemişsiniz dediler. Kimsenin hakkında gizli bilgi toplamadık. Kamuya açık bilgileri, çoğunlukla adı geçen gazetecilerin kendi hazırladıkları özgeçmişinden topladık. Saldırıyorlar çünkü sobelendiler. Yaptıklarının gazetecilik olmadığının açık seçik gösterilmesinden rahatsız oldular. Kendi çapında saygınlığı olan uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye uzantılarının marjinal ideolojilerce esir alındığının gösterilmesi hoşlarına gitmedi. Sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...