GAZETE SOKAK  – Serhat Kültür Merkezi tarafından açılan atölyelerde resim, bağlama, piyano, gitar, erbane, kaval ve keman dersleri veriliyor. Her yaştan insanların ilgi gösterdiği merkez, alternatif bir alan sunuyor.

Van’da sanat eğitimi veren Serhat Kültür Merkezi, yeni sezonda 7 farklı alanda atölye açtı. Sanatseverlerin biraya gelerek oluşturduğu sanat merkezinde bağlama, piyano, gitar, erbane, kaval, keman ve resim derslerine halk yoğun ilgi gösteriyor.
‘İNSANLARI SANATLA BULUŞTURMAK İSTİYORUZ’
Kültür merkezinin çalışmalarına ilişkin bilgi veren eğitmen Şahin Acar, amaçlarının Van halkını sanat ve müzikle buluşturmak olduğunu söyledi. Acar, “Sanat ve müzik, toplumun ifade bulmuş halidir. Dolayısıyla; buraya gelen arkadaşlara duygu ve düşüncelerini sanat ve müzikle ifade etmelerini sağlıyoruz. Gerçekten insanların buna ihtiyacı var. Sanat ve müzik insanların olmazsa olmazıdır. Serhat Kültür Merkezi’nin amacı, insanları sanat ve müzikle buluşturmaktır” diye konuştu.
‘ALTERNATİF BİR ALAN’
Atölyelere her yaştan insanların geldiğini; fakat çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu belirten Acar, şöyle devam etti: “Atölyelere gelenler; gitar, bağlama veya piyano gibi birçok dalda eğitim alıyor. Buraya gelen insanlar aldıkları eğitimlerden dolayı çok mutlular. Özellikle; okullarda müzik eğitimi alamayan çocuklar, burada bu isteklerini gerçekleştirdikleri için yoğun ilgi gösteriyorlar. Gelen herkes burada müzik ve sanatla içli dışlı oluyor. Çocuklara okullarda temel derslerin yanında sanat eğitimlerinin de verilmesi gerekiyor. Çünkü insanların düşünce ve duygularını sanat ve müzikle anlatması gerektiğini düşünüyorum. Fakat eğitim sisteminde böylesi bir eksiklik var. Bu eksikliği tamamlamak için alternatif bir çalışma yapıyoruz.”
SANATLA BULUŞMAYA ÇAĞRI
Yeni açılmasına rağmen yoğun ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Acar, tüm gençleri alternatif sanatla buluşmaya çağırdı. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...