GAZETE SOKAK – HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, haklarında tutuklama talebiyle bugün açılan soruşturma kapsamında ifade veriyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı yeni soruşturma kapsamında Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade işlemi başladı.

Yüksekdağ ve Demirtaş hakkında 3 avukat sınırlandırılması getirilirken, Demirtaş Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Yüksekdağ da ifade için tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanacak.

Demirtaş soruşturma kapsamında beyanda bulunuyor. Duruşma salonuna alınmayan avukatların da adliye salonunda bekleyişi devam ediyor.

Demirtaş’ ı avukatlar Nuray Özdoğan, Mehmet Emin Aktar ve Levent Kanat savunma yaptı. Avukat Mesut Özer, Bir suçtan bir kere dava açılabilir. Devlet koyduğu yasalara uymuyor. İyi bir devlet aklı işletilerek bundan vazgeçilir. Ana dosyadan yargılandığı 31’nci fezlekede zaten Kobane olayları kapsamında ifade vermişti. Hukuk katliamı yapılıyor” dedi.

SEGBİS’le bağlanan Demirtaş, “Karar zaten belli kayıtlara geçsin diye birkaç söz söyleyeceğim sadece” dedi.

İfade işlemi Demirtaş’ın savunmasıyla devam ediyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...