GAZETE SOKAK – Kamuoyunda “Şemdinli davası” olarak bilinen, Umut Kitapevi’ne dönük bombalı saldırıyla ilgili yeniden yapılan yargılamada dinlenen kitapevi sahibi Seferi Yılmaz, tutuksuz yargılanan sanıklarca tehdit edildiğini söyledi. Yılmaz, “Bana herhangi bir şey olursa bu 3 kişi sorumludur” dedi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Umut Kitapevi’ne dönük 9 Kasım 2005’te yapılan bombalı saldırıyla ilgili sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in yeniden yargılandığı davanın 4’ncü duruşması, Van 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olay sonrası sanıklar hakkında Van 3. Ağır Mahkemesi’nde açılan davada 2006 yılında karar verilmiş ve sanıklar 39 yıl 10 ay 27’şer gün hapis cezasına çarpıtılmıştı. Ancak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya’nın itirafları üzerine sanık avukatlarının “yeniden yargılama” talepleri kabul edilmiş ve sanıklar hakkında tahliye kararları verilmişti. Dava dosyası ise Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.
Yeniden görülen davanın bugünkü duruşmasına her üç tutuksuz sanık katılmazken, avukatları ile birlikte davacı isimler olan kitabevi sahibi Seferi Yılmaz ve Metin Korkmaz hazır bulundu. Yılmaz ve Melet’in müdafiliğini ise, Van Barosu’na bağlı 17 avukat üstlendi. Duruşmayı İHD Van Şube Başkanı Murat Melet de talip etti.

SANIKLARIN AVUKATI BERAAT İSTEDİ

Duruşmada ilk sözü alan sanık Astsubay Ali Kaya’nın avukatı, “Davanın bir kumpas davası olduğunu ve davayı hazırlayan bütün heyetlerin FETÖ’den yargılandığını” söyleyerek müvekkilinin beraatini istedi.

SEFERİ YILMAZ: ‘TEHDİT EDİLDİM’ DEDİ

Heyet, ardından Seferi Yılmaz’ı dinledi. Yılmaz, verdiği ifadesinde bir itirafçı olan Veysel Ateş’in, Veli Küçük ile nasıl bir alakası olabileceğinin araştırılmasını istedi.

Bombalama eyleminin “3 kafadarın” yapabileceği bir iş olmadığını söyleyen Yılmaz, “Hiyerarşik bir yapı içerisinde bu olayı gerçekleştirdiler. Ali Kaya, tahliye olduktan sonra mahkemede onlar hakkında bir şey söylememem için ‘aileni yakarız’ şeklinde tehdit etti. Bunların tutuksuz yargılanması can güvenliğimi tehlikeye atıyor. Bana herhangi bir şey olursa bu 3 kişi sorumludur. Bu dosyayı hazırlayanlar FETÖ’den tutuklanmış ve yargılanıyor olabilirler, ancak deliler sabittir ve hepsi dosyanın içerisindedir. Bu kişiler de Askeri Mahkeme’de aynı delillerle yargılandılar. Bu kişilerin cezalandırılmasını ve tutuklanmalarını istiyorum” dedi.

Bombalama olayında amcasının oğlunu kaybeden, kendisi ise yaralı kurtulan Metin Korkmaz da, önceki ifadelerini tekrarladığını belirterek, sanıkların tutuklanmasını istedi.

DURUŞMA 28 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Avukatların beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası kısa bir açıklama yapan Seferi Yılmaz, “Adaletin yerini bulması istiyoruz ve sonuna kadar davanın takipçisi olacağız. Bu kişiler bütün Şemdinli halkı önünde suç işledi” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...