GAZETE SOKAK – HDP il binasında Çukurca Belediye Eş Başkan adayı Ebubekir Ertunç ile birlikte basın açıklaması düzenleyen, HDP İl Eş Başkanı Sinan Kaya, parti olarak seçim güvenliği ve seçmen kayıtları ile ilgili yaptığı incelemeleri kamuoyu ile paylaştı.

Askıya çıkarılan seçmen kayıtlarında yaptıkları kontrollerde bazı adreslerde abartılı seçmen olduğunu tespit etiklerini söyleyen HDP Hakkari İl Eş Başkanı Sinan Kaya, Hakkari kent merkezinde ve ilçelerinde geçmiş seçimlere nazaran büyük artışların söz konusu olduğu ve bu konuda gereken başvuruları YSK üzerinden yaptığını belirtti. Kaya, yaptıkları inceleme sonucunda şu tespitleri yaptıklarını kaydetti. “Hakkari Merkez Bulak Mahallesinde mahallenin toplam nüfusu 6155 iken, seçmen sayısı 6155, Bu mahallede oturup, farklı ilk öğretim okulunda okuyan 18 yaşın altında olan öğrenci sayısı 2100 dür. Bir önceki genel seçimden bu yana 6 ay gibi bir süre geçmiş, bu süre zarfında artan seçmen sayısı 2700, kapı numarası 2 olan daireye 1108 seçmen kaydedilmiş yine 4-35-1 ve 11 nolu adreslerde de buna benzer aşırı kayıt bulunmaktadır. Bu seçmenler sadece son 2 ayda artmış ve tamamı dışarıdan getirilmiştir” diyen Kaya Medrese Mahallesinde de nüfusun 3208 iken seçmen sayısının ise 2953 olduğunu belirtti.

‘MAHALLE SEÇMEN SAYISI MAHALLE NÜFUSUNDAN FAZLA’

Böylesi durumların diğer mahalleler içinde geçerli olduğunu belirten Kaya Çukurca İlçesinde sadece bir mahallede 616 kişinin toplam seçmen sayısından fazla olduğunu belirten Kaya şöyle devam etti. “Çukurca ilçesi Emir Şaban Mahallesinin toplam nüfusu 2961 kişidir. Seçmen sayısı ise 3577 kişi bu mahallede seçmen sayısı mahallenin toplam nüfusundan daha fazla çıkıyor. Taşınan oylar sonucu mahalle nüfusundan 616 oy fazla çıkıyor. Çukurca Yeşil Çeşme ve Cumhuriyet mahallesinde de benze durumlar mevcut” dedi.

‘YSK YANLIĞI DÜZELTMELİ’

Hakkari ilçe seçim kuruluna seslenen Kaya, “Bir misafirhane, bir polis evi, öğretmen evi veya bir başka isim ile adlandırılmış bu tür yerler ikametgah olabilir mi? YSK genelgelerine bile aykırı olan bu durumun incelenip Hakkari seçmenine bir açıklama yapılması lazım. Çok sayıda silinen seçmen var. Yıllardır aynı adreste oy kullanan seçmenler bu seçimde kayıtlarına baktığında silindiğini görüyoruz. Parti olarak ilçe seçim kuruluna sormak istiyoruz? Bir ordu evinin maksimum insan konaklama kapasitesi 150 iken nasıl olurda 1108 kişiye ikamet veriliyor” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...