GAZETE SOKAK – Yerel seçimin Kürtler için referandum niteliği taşıdığını belirten Batmanlılar, “Bizim için mühim olan adayın kim olduğu değil gasp edilmiş belediyelerimizin geri alınmasıdır” dedi.

Yerel seçimler yaklaşırken aday başvurularının sona erdiği Halkların Demokratik Partisi (HDP) de adaylarını belirlemek için yapacağı ön seçim çalışmalarını yürütüyor. 2016 yılından itibaren HDP’li belediyelere atanan kayyumlar nedeniyle birçok kentte olduğu gibi Batman’da da halk yerel seçimlere bir referandum gözüyle bakıyor.

KADINLAR BELEDİYELERİNİ ALACAK

Yurttaşlardan Nazmiye Akman, kendileri için adayın kim olduğu değil partilerinin burada zaferle çıkmasının mühim olduğunu söyledi. İlk hedeflerinin iradelerini gasp eden kayyumları göndermek olduğunu dile getiren Akman, koltuklara yeniden halkın seçtiği isimlerin oturması gerektiğini söyledi.

31 Mart yerel seçimlerinin Kürt halkı için referandum niteliği taşıdığını vurgulayan Leyla Onuk ise, “Kim olursa olsun biz gençler, kadınlar, mücadelemizde belediyelerin Kürt halkının özgürlüğüne giden bir araç olduğunu biliyoruz. O yüzden yerel seçimlerde belediyelerimizi zalimlerin elinden alacağız” dedi.

Halkın mücadelesi ile başarının geleceğini söyleyen Nuran Altan,”Bu seçime kadınlar damgasını vuracak. 8 Mart’ın coşkusu ile seçime giderken, kadınlar kayyumların yönünü geldikleri yere yeniden çevirecek ve bir daha buralara gelmemesini sağlayacağız. Belediyelerimizi kimsesiz bırakmadık ve mücadele ile birlikte belediyelerimizi alacak ve yeniden kayyum atanmasını da engelleyeceğiz” ifadesinde bulundu.

Şükran Çelebi de kadınların gasp edilen belediyeleri geri kazanacağını ifade ederek, tüm kadınları bu seçimde belediyeleri geri almak için mücadeleye çağırdı.

‘HALKLAR BİRLEŞMELİ’

HDP’nin halkları temsil ettiğini vurgulayan Hüseyin Akman, “Biz Araplar nerede olursak olalım HDP’yi desteklemeliyiz. Çünkü HDP yüzde 51 ile falan değil yüzde 80’lere varan oy oranları ile belediyeleri kazandı. Belediyeler bugün gasp edilmiştir. Gasp edilen belediyeleri halklar mücadele ile geri kazanacaktır” dedi. Siirt ve Mardin’de yaşayan Araplara seslenen Akman, “Kayyumlar halk iradesini çiğnedi. Halklar artık mücadele ederek HDP çatısı altında birleşip mücadele ederek belediyeleri yeniden almalıdır” diye konuştu.

‘GENÇ ADAYLARA YER VERİLMELİ’

HDP’nin Batman’da en yoğun oy oranlarına sahip olduğu Bekirhan Beldesi’nde ise yerel seçim çalışmalarında gençlere çok iş düştüğünü söyleyen Mahfuz Sunar, “Biz gençler olarak HDP’nin yanındayız. Bu seçimlerde biz biliyoruz ki kayyumları bu coğrafyadan gidecek ama buna rağmen rehavete kapılmayacağız ve çok çalışarak HDP’nin başarısını sağlayacağız. Kayyumlardan korkmuyoruz. HDP’den de talebimiz, daha fazla genç adaylara yer verilerek gençliğin gücünü herkese göstermesini istiyoruz” dedi.

Bekirhanlı Recep Sunar da, bölgelerinin kayyumların, Erdoğan’ın veya MHP’nin memleketi olmadığını ifade ederek, “Burası bizim memleketimiz ve biz gençler kayyumları buradan yollayacağız” dedi. MA – Metin Yoksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...