GAZETE SOKAK – SDG Genel Komutanlığı, bugün Deirezzor’da yaptığı açıklamayla IŞİD’e karşı zaferini ilan etti
Açıklamaya Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) komutanları ve savaşçıları , IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon temsilcileri, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve siyasi partilerden temsilcileri katıldı.

SDG Genel Komutanı Mazlum Ebdi tarafından okunan açıklama şöyle:

“Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı olarak, tüm savaşçılarımızı ve bizimle aynı hendeklerde savaşan ortaklarımız adına IŞİD örgütünün yenilgisini ve elindeki son alan olan Baghuz’da da hâkimiyetinin sona erdiğini ilan ediyoruz.

Güçlerimiz, El Kaide ve bölge güçleri tarafından destek alan ortaklarını kendi imkanlarıyla 2012 ve 2013 yıllarında kahramanca direnerek yenilgiye uğratmıştır. Bölgelerimiz 2014 yılı başlarında bölge güçlerinin desteklemesiyle IŞİD’in kanlı ve vahşi saldırılarına uğramıştır. Ancak Kobanê savaşı teröre karşı tüm dünyanın direniş sembolü olmuş, IŞİD’in yenilgisinin başlangıcı olmuştur. İşte bugün 5 yıllık savaşın ardından IŞİD’in sahada yenilgiye uğradığını ve insanlığa karşı tehdidinin kalktığını duyuruyoruz.

Kuzey ve Doğu Suriye’de 5 milyon insanın terörden kurtulması ve Suriye topraklarının 52 bin kilometresinin özgürleşmesi, insanlığa karşı terör tehdidinin ortadan kalkmasıyla sonuçlanan IŞİD’e ve El Kaide’ye karşı savaştaki kazanımlarımızla gurur duyuyoruz.

Bu zafer büyük bedellerle elde edilmiş, 11 binden fazla komutan ve savaşçımız şehit olmuştur. Ayrıca siviller IŞİD terörünün hedefi olmuştur. Aynı zamanda 21 binden fazla savaşçımız da yaralanmıştır. Tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyor, tüm yaralılara şifa diliyoruz. Onların fedakârlıkları olmasaydı, bu zafer elde edilemezdi. Teröre karşı savaşta yer alan tüm taraflara, IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

SDG’nin teröre karşı zaferinin en önemli nedeni, demokratik yöntemlerle hareket etmesi; Kürt, Arap, Süryani, Asuri, Türkmen, Çeçen, Çerkez ve enternasyonalist savaşçıların Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında bir araya getiren demokratik ulus, kadın özgürlüğü, ortak yaşam ve halkların kardeşliği ilkelerini esas almasıdır.

Suriye Demokratik Güçleri özgürleştirilen bölgelerin halklarına kendi yönetim ve güvenlik kurumlarını oluşturması, bölgelerde istikrarın gerçekleşmesi amacıyla demokratik seçimlerle kendi yönetim meclislerinin kurulması için destek olmuştur.

IŞİD terörünün tamamen yok edilinceye dek savaşımızın devam edeceğini belirtiyoruz. Aynı zamanda tüm dünya kamuoyuna IŞİD teröristlerine karşı mücadelede yeni aşamayı başlattığımızı duyuruyoruz. Bu da hala bölge ve tüm dünya için tehdit oluşturan IŞİD örgütünün hücre yapılanmalarının yok edilmesi için Uluslararası Koalisyon güçleriyle koordineli olarak askeri ve güvelik yöntemlerle gerçekleşecektir.” – İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...