İhsan Kaçar | Türkiye’nin Afrin’e yönelik harekatından dolayı birçok SDG üyesi Menbiç hattı üzerinden Afrin’e geçmişti. Bu sebeple de IŞİD’e karşı devam eden operasyon durdurulmuştu.

Bunu fırsat bilen IŞİD yeniden eylem yapma kabiliyetine erişti. Birçok alanda hem rejime karşı hem de Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik etkili eylemler gerçekleştirdi.

IŞİD, Kuzey Suriye ile Irak sınır hattında yeniden örgütlenmeye ve Kerkük’ün dağlık alanlarına kadar uzanan bir sahada gücünü toplayıp propaganda yapmaya başladı.

Bu durum ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyonu oldukça tedirgin etti.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısı esnasında yaşanan kısmi kırılma sonrası , Suriye Demokratik Güçleri ve ABD’nin başını çektiği koalisyon, üst düzeyde birçok toplantı yaptı ve toplantılardan sonra IŞİD’e karşı operasyonun yeniden başlatılacağı deklere edildi.

Yaklaşık bir hafta önce doğu Deirezzorda ve Irak sınır bölgesinde IŞİD’e karşı yeniden başlatılan operasyonda büyük ilerleme kaydedildi.

SDG bir çok köyün kontrolünü geri aldı

SDG, IŞİD kontrolündeki son bölge olan Baghuz cephesinde 8 kilometre ilerlediklerini açıkladı. Birçok köy IŞİD’den geri alındı. Bu operasyonla, Doğu Deirezzor’da bulunan petrol sahasının kısa zamanda tamamen kontrol altına alınacağı tahmin ediliyor.
Petrol bölgesi SDG’nin eline geçtikten sonra, IŞİD’in petrol sahasına yönelik ara ara saldırıları devam etti. IŞİD, daha önce Doğu Deirezzor’daki petrol sahalarından aylık 10 milyon dolar kazanç elde ettiği tahmin ediliyor.

SDG’nin IŞİD’e karşı başlattığı operasyonla eş güdümlü olarak Iraklı Şii milislerde (PYB), Suriye’den Uzun Safuk sınır kapısının yakınlarında Irak topraklarına IŞİD’in sızdırma girişimine karşı önlemler aldı.

Dün de önemli bir gelişme yaşandı:

“Silah sevkiyatı yapıldı”

ABD ve koalisyon, bugün Irak üzerinden uzun bir konvoy ile Kamislo ve Tel Temir bölgesine silah sevkiyatı yaptı. Tırlarla taşınan askeri araçların ve teçhizatlarının üzerlerinin örtülü olması ise dikkat çekti. Yerel kaynaklar: Askeri konvoyun yaklaşık 80 ile 100 tırdan oluştuğunu söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...