GAZETE SOKAK – Haftalık dergi Journal du Dimanche’ın çok sayıda hükümete yakın kaynağa dayandırdığı haberde, oy pusulaları için siparişlerin şimdiden verildiği, Macron’un 26 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte ülkeyi referanduma da götürmek istediği ifade ediliyor.

Ülkedeki akaryakıt zamlarını protesto ile başlayan ancak daha geniş yelpazede sosyal hak taleplerinin yanı sıra hükümetin politikalarına karşı tepkinin de dile getirildiği gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler eylemleri, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u çok sayıda politikasından geri adım atmaya zorlamıştı.

Sarı Yelekliler hareketinin liderlerinden Jerome Rodrigues, geçen hafta düzenlenen gösterilerde plastik mermiyle vurulmuş ve bir gözünü kaybetmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkenin sorunlarının geniş katılımlı bir platformda konuşulabilmesi için “Büyük Müzakere” adını verdiği bir süreci başlatmış durumda.

Journal du Dimanche dergisi, Cumhurbaşkanı Macron’un “Büyük Müzakere” sürecini Mayıs ayında düzenlenecek bir referandumla noktalamayı amaçladığını yazıyor..

Journal du Dimanche, Mayıs ayı için planlanan referandumda birden fazla sorunun yer alabileceğini de ifade ediyor.

“Parlamentodaki milletvekili sayısı azaltılmalı mı?”, “Milletvekillerinin görev süreleri kısaltılmalı mı?” gibi soruların yanı sıra sosyoekonomik konularla ilgili soruların da referandumda yer bulabileceği belirtiliyor.

Bu formatta bir referandum düzenlenirse bu Fransa tarihinde bir ilk olacak. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...