Sanatçılardan Leyla Güven’e destek şarkısı: Milyonların yüreği Leyla

GAZETE SOKAK – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 92 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek vermek amacıyla sanatçılar bir şarkı yaptı. Fransız sanatçı Elenore Fourniaui, Ferhat Tunç, Hesen Şerif, Koma Berxwedan ve MKM’lilerin yer aldığı çok sayıda sanatçı, birlikte “Leyla” isimli bir parça yaparak seslendirdi.

Ezginin sözlerini Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde 14 Temmuz 1982’de başlatılan ölüm orucuna tanıklık eden Fuat Kav kaleme aldı.

“Leyla” isimli ezgi, Deniz Deman, Nilgün Başözdeş, Elenore Fourniau, Leman Stehn, Baran Bozyel, Nuray Balık, Ruken Yılmaz, Binewş Roj, Berivan Barcadurmuş, Gülistan Mousa, Perwin Ali, Sevdar Mousa, Xelil Xemgin, Ozan Seyidxan, Ozan Cömert, Ozan Emekçi, Ozan Serdar, Ferhat Tunç, Ozan Dilovan, Hesen Şerif, Necmeddin Xulamî, Rotînda Yetkiner, Baran Tezkorkmaz, Cuma Soner ve Diyar Dersim tarafından seslendirildi.

Yine parça için yapılan klipte Leyla Güven’in görüntülerinin yanı sıra dünyanın birçok yerinde mücadele içinde olan kadınlara dair görüntülere de yer verildi.

GÜVEN: BULUŞMAK DİLEĞİYLE

Leyla Güven de sosyal medya hesabından parçayı paylaştı. Güven’in parçaya ilişkin yazdığı teşekkür mesajı da şu şekilde: “Birçok sanatçının bir araya gelerek benim için seslendirdiği bu muhteşem şarkı için her bir güzel yüreğe teşekkür ederim. Özlem duyduğumuz barış dolu günlerde coşkumuzu seslendireceğiniz şarkılarla duracağımız halayda buluşmak dileğiyle! İyi ki varsınız.”

‘İLK GÜNKÜ MORALE EYLEMİME DEVAM EDİYORUM’

Kendisi hakkında yapılan şarkı için dün Sterk Tv’ye bağlanan Leyla Güven şunları ifade etti: “Hepiniz Amed Zindanı’nın ruhu ile selamlıyorum. Amed şehrinden size sıcak selamlar gönderiyorum. Siz değerli sanatçılar yıllardır kültürü yasaklanan Kürt halkının sesi oldunuz. Her zaman bu halkın duygularını dile getirmeye çalıştınız. Bu konuda üstünüze düşen görevi yerine getirmeye çalıştınız. Kürt halkı bu konuda size minnettardır. Çıkarmış olduğunuz Koma Berxwedan grubu ile sesinizi dört parça Kürdistan’a ulaştırdınız. Bu çok kıymetli bir şeydir. Bende tecrit karşısındaki bu sessizliği kabul etmedim. Bir Kürt kadını olarak var olduğumuzu, ayakta olduğumuzu ve biz hayatta olana kadar özgür bir ülke ve özgür bir Önderlik için direneceğimizi belirtiyoruz. Bu eyleme bunun için başladık. Ben her zaman Kürt halkı ile ruhen birlikte olduğumuzu biliyordum. Zindanda hiçbir zaman yalnız olduğumu hissetmedim. Her zaman sesiniz kulaklarımdaydı. Bunun için çok mutlu oldum. Şimdiye kadar eylemimi aynı moral ve coşkuyla devam ettirdim. Hala da öyledir. Şimdi benim için bir şarkı söyleyeceksiniz. Çok teşekkür ederim.”

Kürtçe ve Türkçe olarak seslendirilen şarkının sözleri şu şekilde:

“Yürüyor, yürüyor bir kadın yürüyor / Dimeşe dimeşe jinek dimeşe

Elinde meşalesi milyonların önünde / Di desta meşalêyek li pêşiya mîlyonan

Yürüyor özgürlüğe bir kadın / Ber bi azadiye ve dimeşe

Hep vardım var olacağım, zincirleri kıracağım / Ez hebum wê her hebim van zincîran bişkinim

İnadına yürüyor bir kadın / Ez im jina serbilind dimeşim

Leyla milyonların yüreği Leyla / Leyla dile milyonayî tu Leyla

Leyla dağların çiçeği Leyla / Leyla kulilka çiyayî tu Leyla

Leyla barışın ak meleği Leyla / Leyla pêriya aştiyêyî tu Leyla

Eriyor bir kadın yavaşça eriyor / Jinek gav bi gav dihele jardibê

Anka kuşu misali küllerinden doğuyor / Ji xaliya xwe jîn dibe mina teyre sîmurxê

Karanlığı deliyor bir kadın / Tariya diçîrîne jinek ,hembezkirî roja me milyonan daye pey we

Ber bi azadiyê ve dimeşe.” MA

Şarkıya “https://www.youtube.com/watch?v=aqRTi_PP1Hg&feature=youtu.be” adresi üzerinden ulaşılabilir.