Başakşehir’e bağlı Şahintepe Mahallesi halkı, son zamanlarda uyuşturucu kullanımının arttığın ve bu maddeleri satanlara göz yumulduğunu dile getirdi.

İstanbul’daki kimi mahalleler, buralarda yaşayanlardan, uygulananan politikalardan ve aldıkları hizmetlerin kalitesinden ötürü diğerlerinden oldukça farklı. ‘Ötekiler’ olarak adlandırılan farklı kimlik ve kültürden insanların bir araya gelip, politik kimlikleri ağır basan Gazi, Okmeydanı, 1 Mayıs, Kanarya, Gültepe gibi bu mahallelerden biri Başakşehir’e bağlı Şahintepe Mahallesi.

Karakollar inşa edilip, zıhlı araçların cadde ve sokaklarda devriye gezdiği, yine yerleştirilen MOBESE kameraları ile sürekli izlendiği mahallenin sakinleri son dönemlerde iyiden iyiyen yayıldığını belirttikleri uyuşturucu satışı ve kullanımından rahatsız.

Mahalle sakinleri, politik aileler üzerindeki baskılar artarken uyuşturucu madde ticareti ve kullanımına bilinçl olarak göz yumulduğu görüşünde.

‘GENÇLER UYUŞTURUCUYA TERK EDİLMİŞ DURUMDA’

Ailesi ile birlikte 90’lı yıllarda Bitlis’ten İstanbul’a göç etmek zorunda kalmış Gönül Canbay, mahallelerini saran uyuşturucudan rahatsız olanlardan biri. Mahallelerinde yaşayan gençlerin uyuşturucu cenderesine kapıldığını söyleyen Canbay, bu durumun kendilerini yaraladığını ifade etti.

Yetkililerin bu tabloya bile bile göz yumduğunu söyleyen Canbay, tepkisini ise “Şahintepe’de uyuşturucu trafiğini görmüyorlar mı? Açık açık oluyor. Bunu herkes görüyor, devlet görmüyor mu?” sözleriyle gösterdi.
Mahallelinin bu durumdan rahatsız olsa da, uyuşturucu satıcılarından korktukları için devletin bu konuda adım atmasını beklediğini söyleyen Canbay, “Ama devletin bir şey yaptığı yok. Devlet burada gençleri uyuşturucuya terk etmiş durumda” diye belirtti.

CAMİNİN BAHÇESİ VE TUVALETLERİ UYUŞTURUCU KULLANANLARIN MEKANI HALİNE GELDİ

Mahalledeki Merkez Camii Dernek Başkanı Osman Kınalı da, camilerinin bahçesi ve tuvaletlerinin uyuşturucu kullananların mekanı haline gelmesinden yakınıyor.

Cami cemaatinin tüm çabalarına rağmen gençlerin madde kullanmalarının önüne geçemediklerini dile getiren Kınalı, “Burada satıcılar çok fazla. Sürekli farklı farklı arabalarla geliyor. Göz önünde açıkça uyuşturucu satışı yapılabiliyor burada. Bu maddeyi temin eden gençler, gelip burada içiyorlar, komalık oluyorlar. Bizim elimizden başka bir şey gelmediği için en fazla ambulansı arayıp haber verebiliyoruz. Bir çözüm bulunması lazım. Bu gençlerin tedavi edilmesi ve satanların yakalanması gerekiyor” ddi.

MUHTAR: SATIŞI VE KULLANIMIN ÖNÜNE GEÇİLEMEDİ

Mahalle Muhtarı Hüseyin Uçar ise, mahallelerinde uyuşturucuya karşı emniyetin ve diğer mülki amirliklerin çalışmaları olsa da, ne yazık ki bir türlü satışının ve kullanımın önüne geçilemediğini ifade etti.

Yaklaşık 2 yıl önce mahallelerine kalekol inşa edildiğini ancak buna rağmen uyuşturucu alım ve satımının halen devam ettiğini belirten Uçar, “Emniyet birimleri buraya bekçiler yerleştirdi, ekiplerin devriyeleri arttırıldı, bu süreçte uyuşturucu kullanımı ve satışı azalmış gibi görünse de yine devam eden bir sorun olarak karşımızda duruyor. Mahallenin karanlık yerleri, camii tuvaletleri ve görünmeyen yerlerde gençler madde kullanıyor” dedi.

Gözaltına alınan uyuşturucu satıcılarının “kullanıcıyım” dediğinde serbest kaldığını belirten Muhtar Uçar, torbacılığın yaygın olduğu bir ortam olması nedeniyle kimi mahalle sakinlerinin çocuklarını güvene almak için mahalleden taşınmak zorunda kaldupğını da aktardı. Uçar, “Biz buranın güvenli bir yer olmasını istiyoruz. Elimizden geleni yapmaya hazırız. Diğer mülki amirlerimizin de aynı çabayı vermelerini bekliyoruz. Duyarlı aileleri de çocuklarıyla ilgilenmeye davet ediyoruz” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...