GAZETE SOKAK – Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan sağlık işçisi, kendilerine günde sadece 1 maske verildiğini bunun dışında koruyucu ekipmanın verilmediğini söyledi.

Türkiye’de ölüm ve vaka sayısı giderek artan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı verilen mücadelede en ciddi risk oluşturan alanların başında hastaneler geliyor. Fakat karşı karşıya bulundukları tehdide rağmen sağlık çalışanları için henüz yeterince koruyucu önlemler alınmış değil.

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Türkiye’de ilk koronavirüs vakası ortaya çıktıktan hemen sonra karantina hastanesi olarak görevlendirildi. Hastanede çalışan ve görevini kaybetme riski taşıdığı için isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık işçisi, hala çalışanları koruyacak ekipmanın sağlanmadığını ifade etti.

SADECE BÖLÜM GİRİŞİNDE DEZENFEKTAN VAR

Hastanede şu anda koronavirüs nedeniyle yaklaşık 100 hastanın tedavi gördüğünü dile getiren sağlık işçisi, hastane yönetiminin salgına hazırlıksız yakalandığını belirtti. Türkiye devletinin salgını baştan beri ciddiye almadığı için hazırlıksız yakalandığını vurgulayan sağlık işçisi, “Karantina hastanesi olduktan sonra görev süremiz 12 saati aştı. İzmir’de en çok vakanın tedavi gördüğü bir hastanede çalışıyoruz. Ancak tüm taleplerimize rağmen yönetim bize maskeyi bile günde bir kez veriyor. Hastane içine sivil kıyafetlerimizle gelip, iş formalarımızı giyiyoruz. Böyle süreçlerde tüm çalışanlara verilmesi gereken tulumlar ve diğer koruyucu ekipmanlar verilmiyor. Koruyucu tulumlar sadece birkaç doktor da var. Oysa ki biz doktordan daha çok hasta ile temas halindeyiz. Karantinanın ilk günlerinde her hastanın başında bir dezenfektan şişesi bulunurdu. Şimdi sadece bölüm girişinde var. Bize hem ‘çalışın’ deniliyor hem de koruyacak hiçbir şey verilmiyor” diye tepki gösterdi.

SALGIN KORKUSUYLA İSTİFA EDENLER VAR

Hastanede görev yapan sağlık çalışanları arasında salgını ailesine taşımaktan korktukları için 4 sağlık çalışanının istifa ettiğini aktaran, sağlık işçisi sözlerine şöyle devam etti; “Sağlık çalışanları olarak bu süreçte görevimiz, işimiz neyse yaptık. Ancak bu salgın hızla bulaşabiliyor. Virüsü taşıyan onlarca insana temas ettikten sonra evinize gidebilir misiniz? Ailemize, yakınlarımıza salgını taşımaktan korkuyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olduğu gibi bizim hastanede de testi pozitif çıkan sağlık işçileri oldu. Bunun için dinlenme saatlerimizde kendimizi izole edecek bir çözüm bulunsun istedik. Maalesef devlet bizim taleplerimizi yerine getirmiyor. Biz alkış istemiyoruz. Ölmemek, salgını taşımamak için izole kalacak bir yer ve yeterli koruyucu ekipman istiyoruz.”

‘DEVLET BİZİ GÖZDEN ÇIKARDI’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her akşam açıklama yaparak sağlık çalışanlarına teşekkür ettiğini hatırlatan sağlık işçisi, ancak taleplerine dair hiçbir şey söylemediğini ifade etti. “Anlaşılan o ki Bakan ve devlet bizleri gözden çıkarmış” diyen sağlık işçisi, “Salgın nedeniyle sağlık çalışanları hayatını kaybetmeye başladığında, tıpkı Soma’da hayatını kaybeden madenciler için söylenildiği gibi belki de ‘Bu işin fıtratında var’ diyecekler” dedi.

MA / Sevda Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...