GAZETE SOKAK – HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı, Erdoğan’ın “Kayyım atarız” söylemine dikkat çekerek, “Halkımız bu tehditlere pabuç bırakmayacaktır. ‘Kayyım atarız’ söylemi içi boş bir tehdittir ve zaten artık hukuken de mümkün değildir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediye eşbaşkan adayları, Batman, Van ve Hakkari’de seçim çalışmaları kapsamında hem seçim büro açılışları yaptı hem de halkla bir araya geldi. Düzenlenen buluşmalarda Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekilerek, “Talebi talebimizdir” denildi.

BATMAN

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Batman’da Turgut Özal Bulvarı’nda (Diyarbakır Caddesi) üzerindeki ilk lokal açılışını gerçekleştirdi. Lokalin bulunduğu alan, rengarenk dizilen HDP bayrakları ile süslenirken, lokal açılışına binlerce kişi katıldı. Polis ablukasına alınan açılışa katılan yurttaşlar aranarak alana girdi. Açılışa, HDP Milletvekilleri Feleknaz Uca, Ayşe Acar Başaran, Necdet İpekyüz, HDP Batman eş başkan adayları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Barış Anneleri ve tutuklu yakınları katıldı. Açılış etkinliği öncesi Bahar Kültür Merkezi Sanatçıları Şerzat, Koma Erbane gruplarının stranları eşliğinde kitle coşkuyla halay çekti. Sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı etkinlikte, “Biji Berxadane Zindana”, “Jin Jiyan Azadi”, “Biji Berxwadane Leyla Güven” sloganları da atıldı. Açılışta, kadınların yöresel kıyafetleri dikkat çekerken, alandaki yaşlı bir yurttaşın coşkusu renkli görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

‘ADAYLAR ETRAFINDA KENETLENELİM’

Açılışta, İl Seçim Kurulu tarafından adaylığı reddedilen Sabri Özdemir kısa bir konuşma yaptı. İktidarın hukuku kendi amaçları için araçsallaştırıldığını vurgulayan Özdemir, “Bu hakaretin 30 yılı aşkın süredir on binlerce siyasetçisi tutuklanmış, binlerce insan bedel vermiştir. Bugünlere kolay gelmedik. Bugün burada yapılan da tecrittir. Onların hukuk dışılığı var ise bizim de halkımız vardır. Bizde kişiler önemli değildir. Biz bu amaçla yol çıktık. Ve yeniden biz kazanacağız” diyerek adaylar etrafında kenetlenme çağrısında bulundu.

‘KÜRDİSTAN’DAN KAYYUMLARI YOLLAYACAĞIZ’

Özdemir’in ardından HDP’nin Batman Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül Korkmaz konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla 115 gündür açlık grevinde bulunan DTK Eş Başskanı Leyla Güven’i selamlayan Korkmaz,”Kayyumlar nasıl ki buraya atandılar ise sesimizi yükselterek, onları buralardan yollayacağız. Kayyum atandığında bu halkın iradesine darbe vuruldu. Batman’ın sembolü olan Yılmaz Güney Sineması önce yakıldı ardından yıkıldı. Biz bunları unutmadık. O yüzden köy köy mahalle mahalle gezerek partimizin kazanması için çalışacağız ve Kürdistan’dan kayyumları yollayacağız” dedi.

HDP Batman Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mehmet Demir de Özdemir’in adaylığının reddedilmesine tepki gösterdi. Leyla Güven’in eylemine işaret eden Demir, “Bizler her gün saat 12.00’da beş dakikalık durma eylemleri yapsak bile onlara destek vermiş oluruz. Buradan bu çağrıyı yapıyoruz” ifadesinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından lokal açılışı gerçekleştirildi.

VAN

8 Mart çalışmaları kapsamında HDP Erciş İlçe Örgütü HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ve HDP Erciş Belediye eşbaşkan adayı Yıldız Çetin yanı sıra bir çok kadının katılımıyla HDP ilçe binasında kadın buluşması gerçekleştirildi. Program bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken, sık sık kadınlar tarafından “Bijî berxwedana zindanan”, “Bijî berxwedana Leylayê” sloganları atıldı. Program, tutuklu bulunan Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin’in kadınlara gönderdiği mektubun okunmasıyla başladı. Ardından konuşan HDP Erciş Belediye Eşbaşkan Adayı Yıldız Çetin, kadınların yaşamın her alanından olduğunu belirterek, tehditler ve tasfiye girişimlerinin kadın mücadelesini bitiremeyeceğini belirtti.

‘GÜVEN’İN EYLEMİNİ SAHİPLENMEMİZ GEREKİYOR’

Daha sonra konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan da Leyla Güven’in eylemini selamlayarak,”Leyla Güven’in eylemi 115’inci gününde. Leyla Güven’in eylemini selamlıyor talebinin talebimiz olduğunu söylüyoruz. Leyla Güven eylemini doğru okumak ve doğru anlamlandırabilmek gerekir. Leyla Güven’in talebi insani bir haktır. Dünyanın hiçbir yerinde şuanda İmralı’daki gibi uygulanan bir tecrit sistemi yoktur. Leyla Güven bu eylemiyle Türkiye halklarını barışa davet etmiştir. Bu hukuksuzluğun son bulması için bedenini açlığa yatırmıştır. Bizler zindanlarda şahadet haberleri almak istemiyorsak zindan direnişine ses olmalıyız. Leyla Güven’in bu meşru talebi yerine getirilmeli ve biz kadınlara Leyla Güven’e ses olmalıyız” dedi.

EDREMİT

Seçim çalışmaları kapsamında HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, Edremit Belediye Eşbaşkan adayları Gülcan Kaçmaz, Medeni Özer, Edremit Şoförler Durağı esnafıyla bir araya gelerek çeşitle konularda görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaretler sırasında konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, “Kentimizi, ilçemizi yönetme biçimimiz kesinlikle halkın katılımıyla olacaktır. Esnafımız ve STÖ’lerimizin de katılacağı bir yönetim anlayışını geliştireceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli ‘Kayyım atarız’ diyerek tehdit ediyor. Halkımız bu tehditlere pabuç bırakmayacaktır. ‘Kayyım atarız’ söylemi içi boş bir tehdittir ve zaten artık hukuken de mümkün değildir” diye konuştu.

‘ADALET SİZE DE LAZIM OLACAK’

Eşbaşkan adayları ardından Şabaniye Mahallesi’nde seçim bürosu açılışına katıldı. Burada konuşan HDP Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı, büroyu ablukaya alan polislere tepki göstererek, “Siz bir partini güvenlik gücü olmayın. Adalet yarın size de lazım olacak. Adalet ve hukuk 81 milyon vatandaşımıza eşit uygulanmalı. İki gün önce AKP Cumhuriyet Caddesi’ni kapattı ama orada yoktunuz. Bu zoraki yöntemlerle 31 Mart seçimlerinde belediyeyi alamazsınız. Bu devlet herhangi bir devletin partisi değil” dedi. Konuşmanın ardından seçim bürosunun açılışı yapıldı.

İPEKYOLU

İpekyolu Belediye Eşbaşkan Adayı Azim Yacan ise Seyitfehim Arvasi Mahallesi’nde çatkapı seçim çalışması yürüttü. Yacan, ziyaret ettiği ailelerle 31 Mart’tan sonra İpekyolu’nda neler yapacaklarına dair bilgi verirken, yurttaşların çözüm önerilerini aldı.

ÇATAK

Çatak Belediyesi Eşbaşkan adayları Esra Babur ve Murat Bozdemir ise seçim çalışmaları kapsamında Alacayar (Berxo) Mahallesi’nde kapı kapı dolaşarak broşür dağıttı.

SARAY

Saray’da seçim çalışmaları ilçe merkezinde düzenlenen yürüyüşle sürdü. DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, Barış Anneleri Meclisi, Saray Belediyesi Eşbaşkan adayları Caziye Duman ile Şahabettin Bilmez’in de aralarında olduğu kalabalık bir grup ilçe merkezinde “Bijî Berxwedana Leyla yê” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Burada konuşan HDP Saray Belediye Eşbaşkan Adayı Caziye Duman, “Halkımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iradesine sahip çıkacaktır. Leyla Güven’in talepleri halkımızın talepleridir, tecride derhal son verin” diye konuştu.

HAKKARİ

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şemdinli Belediye Eşbaşkan adayları Sami Beşer ve Felem Aker, parti yöneticileri ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret etti. Ziyaretlerinde esnafların sorun ve önerilerini dinleyen adaylar, seçimi kazanmaları halinde gerçekleştirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi.

DİYARBAKIR

HDP yerel seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde de kadın seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Belgin Diken, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkan Adayı Keziban Yılmaz, Sur Belediyesi Eşbaşkan Adayı Filiz Buluttekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri ve kadınlar katıldı. Açılış yapılmadan önce kadınlar halay çekerek, “Leyla Güven rumeta me ye”, “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı. Açılıştan önce kısa bir konuşma yapan Belgin Diken, açlık grevi eylemcilerini selamlayarak 31 Mart’ta kayyımları göndereceklerini kaydetti.

‘SAVAŞ VE ÖLÜM DİYORLAR’

Diken’in ardından söz alan Hülya Alökmen, kendilerinin “kadın, yaşam, özgürlük” dediklerini fakat devletin sürekli bunların aksine savaş ve ölüm dediğini belirtti. Alökmen,“Bugüne kadar savaş politikalarında nasıl başarılı olamadılarsa bundan sonra da başarılı olamayacaklar. Bunun teminatı da bugün direnen Leyla arkadaşımız ve cezaevlerindeki yoldaşlarımızdır” dedi.

‘TALEPLER KABUL EDİLENE KADAR MÜCADELE SÜRECEK’

Son olarak konuşan Remziye Tosun da, Leyla Güven’in 115 gündür açlık grevi eyleminde olduğuna değinerek Güven’in tecridin kırılmasına yönelik eylemini sürdürdüğünü söyledi. Tosun, “Açlık grevine girenlerin tek bir talebi var. Grevdeki arkadaşlarımızın talepleri yerine gelmeyene kadar mücadelemiz sürecektir” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından, kadın seçim bürosunun açılışı yapıldı.

HDP Yenişehir Belediye Eşbaşkan adayları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, Seyrantepe Mahallesi’nde de büro açışı ile sürdürdüğü çalışmalarını gün boyu yaptıkları ziyaretlerle sonlandırdı.

BAĞLAR

Bağlar ilçesinde ise HDP’li adaylar Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan, Karacadağ bölgesinde halk ziyaretleri gerçekleştirdi. Daha sonra Kaynartepe Mahallesi’nde büro açılışı gerçekleştirildi. Halkın akın ettiği açılış öncesi davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Açılışta konuşan HDP’li aday Zübeyde Zümrüt, Leyla Güven ve cezaevlerinde tutukluların sürdürdüğü açlık grevi eylemlerine dikkat çekerek, “Kürt halkı yıllardır mücadele ediyor. Bu halk yaşadığı acıları, zorlu süreçleri özgür yarınlara dönüştürecek. Bunun için 31 Mart seçimleri de çok önemlidir. Kürt halkının mücadelesini 31 Mart’ta sandıklarda AKP’ye göstereceğiz” dedi. HDP’li aday Zeyat Ceylan ise seçimlerin Kürt halkı açısından referandum niteliğinde olduğunu belirterek, “Kayyumlarla Kürt halkının iradesini hiçe saymak istediler. Ama Kürt halkının iradesi dimdik ayakta. Bunu 31 Mart’ta sandıklarda da göstereceğiz” diye konuştu.

HAZRO

Hazro’da da HDP’li adaylar köy ziyaretleri ile seçim çalışmalarını sürdürdü. Eşbaşkan adayları Ahmet Çevik ve Gülistan Ekti, Kırıkkaşık (Baheşim), Aşağı Avlak (Feyntera Jirîn) ve Banekir mahallelerinde halkı ziyaret etti. Burada halk tarafından coşkuyla karşılanan adaylar, halkın istek ve taleplerini dinledi.

MERSİN

HDP Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan adayları Emine Şilan Yüksekkaya ve Reşat Aşan Akdeniz ilçesine bağlı Siteler Mahallesi’nde esnaf ve ev ziyaretlerinde bulundu. İlk olarak seçim bürosunda yurttaşlarla bir araya gelen eşbaşkan adayları daha sonrasında ise esnafları ziyaret etti. Yoğun ilgi ile karşılanan adaylar, “Bizim iddiamız birlikte kazanmak ve birlikte yönetmek. Biz halkımıza güveniyoruz ki bu seçimde iradelerini geri alacaktır. Seçim çalışmalarımıza dahil olun ki 31 Mart’ta kayyum zihniyetine cevap verelim” şeklinde konuştu. Esnaflar Akdeniz’de çocukları için eğitim, tiyatro ve müzik gibi sosyal ihtiyaçlarının giderilmesini istedi.

Ardından akşam saatlerinde adaylar mahallede bulunan düğünlere katıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...