GAZETE SOKAK – Saadet Partisi (SP) Adıyaman Belediye Başkan Adayı Ahmet Faruk Ünsal, kent halkının 15 yılın hayal kırıklığını bu seçimlerde AKP’den soracağını söyledi. HDP ve CHP’nin adaylığına dönük desteği için “Bizi zulüm birleştirdi” diyen Ünsal, “Bu geleceğe dönük çok önemli bir umut barındırıyor” dedi.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerinde sandıktan çıkacak sonuçlar konusunda gözlerin çevrileceği merkezlerden biri Adıyaman olacak. Son 15 yıldır yapılan seçimlerde kentte yüksek oy oranlarına ulaşan AKP, bu seçimlerde mevcut belediye başkanının yerine Süleyman Kılıç’ı aday gösterirken, MHP aday olarak Rıfat Erdem’i, İyi Parti Abdulkadir Kırmızı’yı, Saadet Partisi (SP) ise Ahmet Faruk Ünsal’ı gösterdi.

Kentte aday çıkarmayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) desteklerini açıkladığı Ünsal, seçimin favori ismi olarak gösteriliyor. Adaylığını ve Adıyamanlılara vaatlerini konuştuğumuz Ünsal, iktidarın yarattığı karanlık dönemi Adıyaman’dan doğru dağıtmak adına farklı parti tabanlarının bir araya gelip, tek aday noktasında kendi isminde uzlaşmasının Türkiye halklarına büyük bir örnek olduğunu dile getirdi.

‘BİRLEŞME, TABANIN GÖNLÜNDE GERÇEKLEŞTİ’

CHP, HDP ve SP’nin kentte seçime kendi adaylarıyla girmesi halinde ciddi bir sonuç alınmasının imkânsız olduğunu belirten Ünsal, bu noktada partilerin genel merkezleri ve il örgütlerinden öte Adıyaman halkının birleşme ihtiyacına karar kıldığını ifade etti. Ünsal, “Birleşme, tabanın gönlünde gerçekleşti. Taban öyle bir aday çıkartalım ki, hem AKP’nin tabanından oy alalım hem de CHP, HDP ve SP tabanı bu adaya baktığı zaman kendisinden bir parça görsün diye bir arayışa girdi” diye belirtti.

‘ZULÜM BİZİ BİRLEŞTİRDİ’

Adıyaman halkının bu iradesinin doğru ve isabetli bir karar olduğu noktasında hemfikir olduğu için SP’den aday olmayı kabul ettiğini söyleyen Ünsal, “Bu noktada halkın büyük ihtiyaç halinde bir araya gelme potansiyelinin olduğunu görüyoruz. O ihtiyaç da şudur; AKP ilimizi ve ülkemizi partizanca ve adaletsizce yönetiyor. Halkımız bu durumun farkında ve herkes bir şekilde bu zulmün kendine düşen kısmını yaşıyor. Bu durum bizi birleştirdi. Ben burada büyük bir umut görüyorum. Her hal ve şart altında bütün farklılıklarımızı bir kenara koyarak bir araya gelme becerisini gösterebiliyorsak, bu bölgemiz içinde, ilimiz içinde bence geleceğe dönük çok önemli bir umut barındırıyor” ifadelerini kullandı.

‘ADIYAMAN HALKI 15 YILIN HESABINI SANDIKTA SORACAK’

17 yıldır tek başına ülke yönetiminde olan AKP’nin, Adıyaman’ı ise 15 yıldır yönettiğini hatırlatan Ünsal, hem ülkede hem de Adıyaman’da işlerin yolunda gitmemesinin sorumlunun ise çok açık biçimde ortada olduğunu kaydetti.

Adıyaman’ın kentsel sorunlarının giderilmemiş olmasının yanı sıra genel sorunlar olan işsizlik, pahalılık, enflasyon, tütün, sulu tarım gibi konularda iktidarın sorumsuzluğunun çok açık olduğunu söyleyen Ünsal, şunları belirtti: “Adıyaman’ın bu siyasi iktidarla kurduğu bir gönül bağı var. Adıyaman halkı, 2002 yılında bu yana yapılan 12 seçimde iktidar partisine ülke ortalamasının çok üstünde destek verdi. Ancak aldığı hizmete baktığımızda ülke ortalamasının çok altında kaldığını görüyoruz. Tabi ki bazı şeyler yapıldı. Ancak biz verdiğimizle aldığımızı kıyasladığımızda çok az aldığımızı görüyoruz.Olanlar, olması gerekenlerin yanında çok küçük bir meblağ olarak kalıyor. Bunu Adıyaman’daki seçmende görüyor. 15 yılın yarattığı büyük bir hayal kırıklığı var. Adıyaman halkı, 15 yılın hesabını sandıkta soracak. Adıyaman halkı bu seçimde AKP’ye büyük bir yanıt verecektir. 31 Mart akşamı sandıklar açıldıktan sonra hem Türkiye genelinde hem de Adıyaman’da büyük bir değişimin kapısının açıldığını göreceğiz.”

‘EKONOMİK POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Ünsal, göreve gelmesi halinde ise kentin ekonomik potansiyelini her yönüyle ortaya çıkarma konusunda canla başla çalışacağını ifade etti. Özellikle sanayinin ve sulu tarımın gelişmesi noktasında kooperatifler kurarak ekonomik olarak şehrin daha çok kalkınmasını sağlayacaklarını kaydeden Ünsal, yine işsizlikle mağdur olan gençlerin işsiz kalmaması adına açacakları meslek edindirme kursları ve yabancı dil kurslarıyla gençlerin donanımlarını arttıracaklarını belirtti.

‘TÜTÜN EMEKÇİSİ BU SEÇİMDE İKTİDARI İYİ İKAZ EDERSE…’

Ünsal, “Yani ekonomik potansiyeli ortaya çıkararak istihdam alanları oluşturmaya çalışacağız. Hükümet yurtdışından gelen tütünün vergisini sıfırladı. Ama bizim kendi yerli tütünümüzün piyasaya çıkması önünde büyük bir yasal engel var. Tabi ki belediye yasa yapma yeri olmadığı için bu yasa hükmü orada kaldığı müddetçe tütün üreticisinin ürünlerini pazarlama noktasında bir şey yapamaz. Eğer tütün emekçisi bu seçimde iktidarı iyi ikaz ederse, Adıyaman’ın ihtiyaç duyduğu ama bir türlü kavuşamadığı hizmete kavuşması noktasında bir imkân bulacak” dedi.

‘TURİZMİ GELİŞTİRİP SOSYAL HAYATI CANLANDIRACAĞIZ’

Kent turizminin ise, Nemrut Dağı’ndan ibaret olmadığınımn altını çizen Ünsal, Nemrut’un dünyada tanınan bir tarihi sit alanı olduğunu, ancak Adıyaman’ın bolca tarihi ve kültürel alana sahip olduğuna işaret etti. Kentin ciddi bir kültür turizmi potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Ünsal, “Adıyaman; Cendere Köprüsü, Karakuş Tepesi, Arsemia, Pirin gibi önemli tarihi mekânlara sahiptir. Bütün bu tarihi sit alanlarını bir paket olarak programlayıp turizmcilere pazarlamamız gerekiyor. Onun için buraya gelen turistlerin en az bir gece de olsa Adıyaman’da konaklamalarını sağlamalıyız. Gelen turist sayısını arttırdığımız zaman, hem esnaf kazanacak hem de Adıyaman’ı daha iyi tanıtmış olacağız. Turizm potansiyelini geliştirerek turizmcilerimizin daha çok kazanmasını sağlayacağız. Kentteki sosyal hayatı geliştirme adına kültürel ve sanatsal faaliyetleri arttıracağız. Adıyaman’ın ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyelinin ulusal ya da uluslararası muhataplarıyla bulaşacağı mekânların arttırılması gerekiyor. Bunun için büyük bir kongre merkezi inşa edeceğiz. Kongre merkezinde hem büyük festivallerin, uluslararası toplantıların ve kongrelerin yapılmasını sağlayacağız. Böylelikle kentimizin ekonomik ve kültürel hayatına bir canlılık katacağız” dedi.

‘SOKAKLARDAN YÖNETECEĞİZ’

Ünsal, bunları yapmayı planlarken Adıyaman halkının ve kendisinin bugün belediyenin ne kadar borçlu olduğunu bilmediğini de sözlerine ekledi. Buna rağmen kendi dönemlerinde belediyede şeffaf bir yönetimin hâkim olacağını söyleyen Ünsal, şunları belirtti: “Kenti makam odasından değil, doğrudan sokaklardan, mahallelerden yöneteceğiz. Mahallelerde kuracağımız mahalle meclisleriyle, orada mahalle halkıyla yapacağımız toplantılarda oranın ihtiyaçlarını doğrudan tespit ederek hizmetleri oradan yürüteceğiz. Bizim yönettiğimiz belediyenin mali durumuna tüm Adıyamanlılar ulaşacaktır.”

‘KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN’

Yine sünni ve Alevi yurttaşların bir arada yaşadığı kentte, camilere ne kadar destek sunuluyorsa Alevi kardeşlerinin ibadethanesi olan cemevlerine de, o kadar destek sağlayacaklarını ifade eden Ünsal, “Cemevlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında hiçbir desteği esirgemeyeceğiz. Nihayetinde Adıyaman’da bir arada yaşıyoruz. Belediyenin bütçesi hepimizin bütçesidir. Sünni yurttaşların ne kadar hakkı varsa, Alevi yurttaşımızın da o kadar hakkı vardır. Bu noktada hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diye belirtti.MA – Muhamed Abdulkadir Esen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...