GAZETE SOKAK – Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’nin talep etmesi halinde tam kapsamlı askeri-teknik işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Şugayev, “Türk tarafından Rus sistemlerine, hava komplekslerine yönelik bir talep gelirse, bunu gözden geçirmeye hazırız. S-400 füze savunma sistemlerine olumlu tepki verdiğimiz ve anlaşma imzaladığımız gibi, Türkiye ile tam kapsamlı askeri-teknik işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.

Rus yetkili, Türkiye’nin Rus savaş uçakları almak için henüz bir talepte bulunmadığını söyledi.

Rusya’ya ait silah şirketi Rosoboronexport’un başkanı Alexander Mikheyev, S-400 füzelerinin gelecek yıl Türkiye’ye teslim edilmeye başlanacağını açıklamıştı.

Türkiye ve Rusya arasında S-400’lerin satışına yönelik anlaşma geçen yıl Eylül ayında imzalanmış, daha önce teslimata Mart 2020’de başlanacağı belirtilmişti.

ABD yönetimi daha önce NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasından kaygı duyduğunu bildirmişti. ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasını da öngören savunma bütçesini onaylamıştı.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Hava Komutanı Tod Wolters de daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin S-400’lere sahip olmasının, ittifakın “bilindik düşmanlarının”, radardan kaçabilen beşinci nesil F-35 jetlerinin nasıl çalıştığını anlamasına neden olabileceğini söylemişti.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan S-400 anlaşması bir süredir ülke kamuoyunun gündeminde. Füzelerin yerleştirilmesinin tamamlanması halinde Türkiye, Rus hava savunma sistemini kullanan ilk NATO ülkesi olacak.

NATO kod adı “SA-21 Growler” olan bu füzeler hem Rusya’ya ait olması, hem de teknik özellikleri bakımından NATO için tehdit oluşturabilecek bir niteliğe sahip.

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak kabul edilen Sovyet menşeili bu sistem, Rusya dışında Çin Halk Cumhuriyeti tarafından da kullanılıyor.

Füzelerin azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa ise 30 kilometre.

Sistem ayrıca hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak diye tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine de sahip.

S-400, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.  (K24)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...