GAZETE SOKAK – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan, New York’ta gerçekleştirdikleri görüşmede, ikili ilişkiler, bölge ve uluslararası meseleleri görüştüler.

Erdoğan ve Ruhani, ikili ilişkilerin gelişmesinin önünde hiç bir engelin olmadığını belirtirlerken, iki ülke arasında ilişkilerin her alanda gelişmesi için bütün çabanın gösterileceğinin altını çizdiler.

Ruhani, iki ülke arasında varılan anlaşmaların daha hızlı uygulamaya geçmesinin zaruretine vurgu yaparken, İran’ın Türkiye şirketlerinin İran’daki projelerdeki yatırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Ruhani, İran, Türkiye, ve Rusya’nın Suriye konusunda çok iyi işbirliği içinde olduğunu ve bunun önemli olduğunu belirterek, İdlib başta olmak üzere, Suriye çözümü konusunda, üç ülkenin çabalarının son derece önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan ise, İran’a yönelik saldırıda duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Devamla, “bizler artık terörizm belasıyla karşı karşı karşı değiliz, aksine, terörist devletlerle karşı karşıyayız” dedi.

Erdoğan, İran ve Türkiye arasında işbirliğinin güçlendirilmesine vurgu yaparken, yaptırımlar ve baskılar karşısında İran’ın yanında olacaklarını belirtirken, Suriye konusunda İran ve Türkiye arasında işbirliğinin de güçlendirilmesine vurgu yaptı. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...