RTÜK Başkanı Yerlikaya, seçim sürecindeki yayınlara dair şikayet almadıklarını söyledi. ”Yüzlerce milletvekili adayı var, televizyonlardan her adaya eşit süre vermesini bekleyemeyiz. Arz talep dengesi var” dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İletişim Merkezi’ne yansıyan şikayetlerin sadece yüzde 1.67’sinin seçim yayınlarına ilişkin yapıldığı belirtildi.

18 Nisan-7 Haziran arasında RTÜK İletişim Merkezi’ne 8 bin 408 şikayet yansıdı. Siyasi parti ve demokratik gruplar ile tek yönlü, taraf tutar nitelikte yayın ve seçim yasaklarına aykırı yayınlar inceleme kriterinde tasnif edildi. Yapılan şikayetler arasında seçim yayınlarına ilişkin gelen 141 başvurunun, genel başvuruların yüzde 1.67’sini oluşturduğu tespit edildi.

Seçim kampanyalarına ilişkin kuruma gelen talepleri değerlendiren RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, vatandaşların televizyon yayınlarına karşı hassas olduğunu belirtti.

Zararlı yayınlarla ilgili binlerce şikayet geldiğini söyleyen Yerlikaya, şöyle konuştu:

‘Editoryal bağımsızlık’

” Şu ana kadar aşırı bir şikayet yok. Gayet normal, vatandaşlar da memnun. Televizyonlardan da her adaya eşit süre vermesini bekleyemeyiz. Yüzlerce milletvekili adayı var, çok sayıda cumhurbaşkanı adayı var. Arz talep dengesi var. Radyo ve televizyonlarımız editoryal bağımsızlık çerçevesinde yayınlar yapıyor. Avrupa’da da bu böyledir. Herkes fikrini ifade edebiliyor. Mecralar, gazeteler ve sosyal medya imkanları çok fazla. Dolayısıyla böyle bir çoğulculuk var. Bu da seçimlerin rahat ortamda sürdürülmesini sağlıyor.”

Televizyonların yanlı yayın yaptığına dair bazı kampanyaların yapıldığına dikkati çeken Yerlikaya, şöyle devam etti:

‘RTÜK, iktidarın sopası’ eleştirisi

“Önce TRT’den başlamak üzere ‘yanlı davranıyor, iktidarı veriyor, onun dışındakileri vermiyor’ denilerek eleştirilecektir. ‘RTÜK, iktidarın sopası’ gibi eleştiriler geliyor. Özel radyo ve televizyonların yanlı davrandığına dair beyanlar olabilir. Bunların hiçbirisi doğru değil. Türkiye’de yabancı medya grupları bile var. Nasıl tekelci olabilir? Bu tamamen bir safsata ve kasıtlı bir davranıştır. Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığı, seçimlere de hile karıştırıldığı iddiası ile Türk medyasının arkasından Türk demokrasisini hedef alacaklar diye düşünüyorum. ‘Eşitlik, medya özgürlüğü yok’ gibi kampanyalarla bunu sürdürecekler diye düşünüyorum. Halkımızın ve medyamızın bu konuda çok uyanık olması gerekir. Planlı bir hareket gibi görünüyor.” (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...