GAZETE SOKAK – HDP’li heyetin bayram ziyaretinde bulunduğu Roboski’deki aileler, 2011 yılında uçak bombardımanında kaybettikleri yakınları için adalet talebinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak il ve ilçe örgütleri, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde köylere ziyaretlerde bulundu. HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ve İl Eşbaşkanı Zeki İrmez’den oluşan heyet, Uludere ilçesinde yurttaşlarla bayramlaştı. HDP’liler daha sonra buradan 34 yurttaşın katledildiği Roboski (Ortasu) köyüne giderek, ailelerle bir araya geldi.

HDP heyeti, Roboskili ailelerle birlikte mezarlık ziyaretinde bulundu. Roboski Katliamı’nda yitirdikleri çocuklarının fotoğraflarıyla HDP’li heyeti karşılayan anneler, “Allah hakkımızı zalimlerden sorsun” dedi.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Tüm dünya Roboski’de yaşananları duydu. Ancak hesap verilmemesi her gün Roboskili ailelerin acılarını daha da arttırıyor. Söz veriyoruz ki adalet gelene kadar mücadele edeceğiz. Bu köye bu acıları yaşatanlar hesap verene kadar onların peşini bırakmayacağız. Bu halka bunları yaşatanlardan bu halk hesap soracaktır” diye konuştu.

HDP heyeti duaların ardından mezarlıktan ayrıldı.

KÖY VE BELDE ZİYARETLERİ

HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeynep Unat ve kent vekili Nuran İmir’den oluşan heyet de, Yoğurtçular (Heşta), Dağkonak (Nerexe), Araköy (Kiron) köylerini ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı son görüşme ve verdiği mesaja dikkat çekildi. İmir, “Sayın Öcalan bizlere barış için direnmemiz gerektiğini söylüyor. Bizler şimdiye kadar nasıl zulme direndiysek ve mücadele ettiysek, bundan sonra da barış için mücadele edeceğiz” dedi.

Köy ziyaretleri ardından HDP’li heyet Balveren (Gundîke Mele), Kumçatı (Dergul) ve Kasrik (Qesrik) beldelerini ziyaret etti. Beldelerde yurttaşlarla bayramlaşan HDP’li heyet, Kurban Bayram’ın barışa vesile olması temennisinde bulundu.

CİZRE’DE KAPI KAPI BAYRAMLAŞMA

HDP Cizre İlçe Örgütü yöneticileri de kapı kapı dolaşarak yurttaşların bayramını kutladı. Cizre Belediye Eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu’nun da katıldığı bayram ziyaretlerinde renkli görüntüler oluştu. Kapı kapı gezen eşbaşkanlar, hem yurttaşların bayramlarını kutladı hem sofralarına ortak oldu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...