GAZETE SOKAK – Rahip Andrew Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, ev hapsi ve yurtdışı yasağına ilişkin yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine tekrardan itiraz edeceklerini söyledi. Halavurt, adli kontrolün kaldırılmaması halinde AYM ve AİHM başvuracaklarını belirtti.
İzmir’de ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Andrew Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması için yaptıkları başvurunun İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine itirazın İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini söyledi. Ajansımıza konuşan Halavurt, başvuru sürecinin hala devam ettiğine işaret ederek, ülkedeki ekonomik krizin asıl nedeninin müvekkili Brunson’ın davası olmadığını kaydetti.
‘İTİRAZ SÜRECİ TAMAMLANMADI’
ABD ile Türkiye arasında krize neden olan rahip Andrew Craig Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin tutuklandığından bu yana her hafta rutin bir şekilde başvurularını yaptıklarını söyledi. Halavurt, şöyle konuştu: “Başvurunun reddedilme süreci daha tamamlanmadı. Dosya 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nden reddedilince 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu kararını değerlendirmek üzere 3. Ağır Ceza Mahkemesi talebimizi kabul edebilir. Bu ihtimal hala önümüzde duruyor. Öncelikle onun sonucunu bekliyoruz. Yani 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bizim açımızdan sürpriz değildi. Biz herhangi bir suç isnadını ispatlayacak delil olmadığını belirtiyoruz, mahkeme ise gizli tanık ifadelerini geçerli kabul ediyor. Yeniden itiraz edeceğiz.”
‘BRUNSON EVİNE GÖNDERİLMELİ’
Adli kontrolün kaldırılmaması halinde öncelikle yerel mahkeme dışında sırasıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirten Halavurt, “Adli kontrolün kaldırılmaması halinde AYM’ye, onun da reddedilmesi halinde AİHM’ye başvurulur. Türkiye’deki ekonomik krizin bu davayla tamamen alakalı olduğunu düşünmüyorum. Ama bu dava çerçevesinde yapılan yaptırımlar durumu daha da olumsuz etkiliyor. Tabi ki bunu kimse istemez. Sağduyulu ve mantıklı bir şekilde adım atılması gerekiyor. Rahip Brunson’ın evine gönderilmesi gerekiyor. Bu ayrıca hukukun da gereğidir, hukuk da bunu söylüyor” şeklinde konuştu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...