GAZETE SOKAK – 01 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Davası’nda kararın açıklanması mahkeme heyeti üyelerinden Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsızlığı gerekçesi ile ertelenmişti. Gazeteci Vedat Özel, Kıyak’ın yattığı belirtilen hastaneye gittiğini ancak yatağında bulamadığını yazdı.

Soma davasında kararın açıklanması beklenirken, mahkeme üyelerinden Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsızlığı gerekçesi ile dava ertelenmişti. Akhisarlı yerel gazeteci Vedat Özel, heyet üyesi Kıyak’ın hastanede olup olmadığını öğrenmek için hastaneye gitti. Ancak hastanede belirtilen odada heyet üyesini bulamadı. Hastanede karşılaştığı manzarayı aktaran Özel, davayı 3 yıldır takip ettiğini ve adaletin yerine gelmemesinin kendisini de kamuoyunun geniş kesimleri gibi rahatsız ettiğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu’nun heyet üyesi Kıyak’ın rahatsızlığı nedeniyle karar gününü açıklaması üzerine şüphe ettiğini belirten Özel, hastanede heyet üyesini ararken yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bunun üzerine hastaneye gittim. Akhisar’da iki tane hastane var. Ortopedide olduğunu düşündüm. Çünkü bel rahatsızlığı vardı. Oraya gittik olmadığını söylediler. En son araştırdık işte beyin cerrahisinde olabileceğini söylediler. Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi’nde 2’nci katta 216 numaralı odada olduğu belirtildi. Gittim serviste hemşire hanım vardı. Orada görüştüm ve adını soyadını verdim. 216 numaralı odada yattığını söylediler. Gittim baktım kimse yok. Sonra döndüm tekrar teyit etmek için. Aynı oda dediler ama bulamadım. ‘İzne ayrılmış olabilir’ dedi. Yarın sabah gelin dedi. Ben de kaydını aldım sosyal medyada paylaştım.”

‘EVİNE GİDEBİLİYORSA KARARIN OKUNMASINA DA KATILABİLİRDİ’

Rahatsız olduğu belirtilen mahkeme üyesinin hastaneden evine gitmek için izin almasını “Evine gitmek için izin alabiliyorsa, buraya gelip 2 saatliğine kararın okunmasına da katılabilirdi. Yüzlerce aile burada bekliyor. Kamuoyu, avukatlar, basın, birçok sivil toplum kuruluşu burada ve davayı takip ediyorlar. Kararı bekliyorlar. Dünyada milyonlarca insan tarafından merak edilen bu karar ertelendi. Ama yarın adalet bekliyoruz. Aileler dünden bu yana ayrılmama kararı aldılar. Nöbet tutuyorlar. Biz de onlara destek çıkıyoruz. Aileler ile sınıf dayanışması içerisindeyiz. Son gün olur yarın. Dileriz yarın hukuksal olarak istenilen bir ceza verilir” diye konuştu.

AİLELER: SÖKE SÖKE ADALETİ GETİRECEĞİZ

Nöbet eyleminin ikinci gününde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önünde açıklama yapan madenci yakınları ve avukatlar, adalet taleplerinde ısrarcı olduklarını dile getirdi. Madenci Ali Kavas’ın eşi Gülten Kavas, “4 seneden beri 301 ‘in davası için Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyiz. Ne yazık ki karar 11 Temmuz a ertelendi. Karar çıkana kadar buradayız. Buradan cevap alamazsak bir üst mahkemeye gideceğiz. Türkiye’den destek bekliyoruz. Türkiye’de adalet yok ama biz bu adaleti ellerimizle kazıyarak yeryüzüne çıkarmaya kararlıyız. Bir daha iş cinayetleri olmasın diye buradayız” dedi.

AVUKAT ATALAY: HERKES OMUZ VERMELİDİR

Avukat Can Atalay da, dosyanın buraya kadar getirilmesini madenci ailelerinin mücadelesine borçlu olduklarını belirtti. Mahkeme heyeti üyelerinden birinin “rahatsızlığı nedeniyle kararın ertelenmiş olmasını değerlendiren Atalay, “Hastalıktır. İnsani bir durum olabilir. Biz buna bir şey demiyoruz. Ama bu karar açıklanabilirdi. Biz nöbetteyiz. Yarın bu karar yüzümüze açıklanana kadar buradayız. Bu dosya eksik bir dosyadır. Ama yine de Türkiye’nin kurtuluşu bu ailelerin mücadelesi ile olacaktır. Bu nedenle buraya herkes omuz vermelidir” dedi.

ÇOLAK: HAKİM BİZİMLE SAKLAMBAÇ OYNUYOR

Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak ise, mahkeme üyesi Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsızlığının gerçekçi olmadığını belirterek, “Tuğşad biz aileler ile saklambaç oynuyor. Niçin bu üye hakimin hastalığını dile getirdiler. Bitmek aşamasında karar günü bizim 301’in canını aldılar aileler ile dalga mı geçiyorlar. Biz sonuna kadar bekleyeceğiz. Bu adaleti söke söke yerine getireceğiz” diye konuştu. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...