GAZETE SOKAK – QSD Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada, Suriye Savunma Bakanlığı’nın “Orduya katılın” çağrısını yöntem olarak reddederek, “Ortaya konulan çabaları ortaklaştırmak adına Suriye’deki askeri kurumlaşmanın yeniden yapılandırılması için doğru bir mekanizma oluşturulmalıdır” dedi.

Suriye rejiminin Savunma Bakanlığı’nın, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçılarına yönelik, rejim güçlerine katılma çağrısı QSD Genel Komutanlığı tarafından reddedildi. Rejimin çağrısındaki yöntemden dolayı eleştiren QSD Komutanlığı, şu açıklamada bulundu:

“QSD Genel Komutanlığı olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunma, Türkiye’nin ülkemize ve halkımıza yönelik saldırılarını kırma çalışmalarını destekliyoruz. Tutumumuz başından beri bellidir. Ortak saflarda yer almak, siyasi bir çözüm temelinde QSD’nin özgünlüğünü ve kurumsallığını tanımakla başlaması gerekmektedir. Ortaya konulan çabaları ortaklaştırmak adına Suriye’deki askeri kurumlaşmanın yeniden yapılandırılması için doğru bir mekanizma oluşturulmalıdır.

QSD üyeleri bütün dünyanın gözleri önünde, son yıllarda Suriye’yi ve tüm dünyayı korumak adına DAİŞ’e karşı savaşmış, onların Suriye ve dünyadaki hilafetini yıkmıştır. Kahramanlarımız övgüyü ve ödüllendirilmeyi hak etmektedir. Durumlarının netleştirilmesi ya da teröristler ve suçlular hakkında verilen affa ihtiyaçları yoktur. QSD’nin askeri bir kurum olduğunu ve bu kurumsallık temelinde örgütlendiğinin altını çiziyor, Suriye Savunma Bakanlığı’nın üyelerimize hitaben kullandığı dili sert bir şekilde reddediyoruz. Bakanlığın üyelerimizi değil, diyalog kapılarını açma niyetinde olan QSD Genel Komutanlığı’nı doğrudan muhatap alması gerektiğini belirtiyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...