GAZETE SOKAK – Koronavirüs nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağının ardından yaşananlara dikkati çeken Van-Hakkari Tabipleri Odası Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Özgür Deniz Değer, “İki gün insanların sosyal mesafesini kısıtladınız; ama 2 saat kala bunu bildirerek, bütün temas önlemlerini ortadan kaldırdınız” diye eleştirdi.

Van-Hakkari Tabipleri Odası Başkanı Psikiyatrisit Uzman Doktor Özgür Deniz Değer, koronavirüs (Kovid-19) tehdidine karşı alınan tedbirler kapsamında, aralarında Van’ın da bulunduğu 31 kentte uygulanan 2 günlük sokağa çıkma yasağı kararını değerlendirdi. Kararın kamuoyuna duyurulduğu saate ve ardından yaşananlara dikkati çeken Değer, koruma önlemleri gözetilerek kararın alınması gerektiğine vurgu yaptı.

KARAR 9 NİSAN’DA ALINDI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) olarak daha öncesinde sokağa çıkama yasağının uygulanması gerektiğini belirttiklerini hatırlatan Değer, “Bu karar 9 Nisan’da alınmış görünüyor. Buna rağmen karar 10 Nisan da gece 12’ye 2-3 saat kala insanlara bildirildi. Bu da haliyle insanlar açısında ciddi bir paniğe yol açtı. Bunun daha erken bir saate bildirilmesi, en azından fırınlar ve çeşitli yerlerin açık olması daha geniş bir şekilde duyurulabilirdi. İnsanların bu şekilde sokağa çıkması engellenebilirdi” dedi.

PLANSIZ BİR HAREKET

Aynı durumdan dolayı başka ülkelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına işaret eden Değer, “Diğer ülkelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarında marketlerin kapatılmadığını görüyoruz. Çünkü insanların bazı yaşamsal ihtiyaç maddelerine ihtiyacı oluyor. Sadece ekmek almasını sağlayarak insanların yaşamasını devam ettirmesini sağlayamazsınız. Bu açıdan plansız bir hareket olduğu görüldü” diye konuştu

2 GÜN SOSYAL MESAFE KISITLANDI AMA…

Sosyal mesafe önleminin söz konusu 3 saat içinde devre dışı kaldığını hatırlatan Değer, “2 saat kala bir yasak olacağını söylediler. Bazı ihtiyaçlarını ertesi güne bırakan insanlar var. Bu su olabilir. Çocuğu için bir yiyecek olabilir. Yani bunu bilemez insanlar. Bir iki gün öncesi veya sabahından bildirselerdi bu yığılma yaşanmayacaktı. Plansız bir şey olduğu görüldü. Daha öncesinden bildirebilirdiler. Ya da bir iki gün olunca insanların sosyal mesafesi daha mı az olacak? İki gün insanların sosyal mesafesini kısıtladınız; ama 2 saat kala bunu bildirmeniz ve bütün temas önlemini ortadan kaldırdınız” diye belirti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...