GAZETE SOKAK – DİK üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay, Ortadoğu’da kendisine “İslam ülkesi” diyen birçok devletin olduğunu belirterek, “Birileri İslam adına yönetime geliyorsa tüm herkese aynı hukuku uygulamıyorsa onun İslamiyet ile alakası olamaz” dedi.

Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay, “İktidar İslamcılığı” konusunda değerlendirmede bulundu. Ortadoğu’da İslam ülkesi olduğunu iddia eden birçok devlet yapılanması olduğunu dile getiren Turgay, “Birileri İslam adına yönetime geliyorsa tüm herkese aynı hukuku uygulamıyorsa onun İslamiyet ile alakası olamaz. Eğer insanlar arasına nifak, ayrım koyuyorsa Allah’a inancı olanların bunları İslam olarak kabul etmemesi ve arkasından yürümemesi gerekir. Bir insan Allah’ı tanımıyor ve insanlara hak ve hukuklarını vermiyorsa, insanlığı ayaklar altın alıyorsa ve bizlerde onun arkasından gidiyorsak, bundan büyük bir akılsızlık olamaz” diye konuştu.

HAK VE HUKUK OLMAZSA…

İktidar İslamcılığında Müslüman’ım diyenlerin Allah yolunda ilerlemediğini vurgulayan Turgay, bugün İslam dünyasında dökülen kanın bundan kaynaklandığını söyledi. Bir ailede bile hak, hukuk ve adaletin sağlanmaması durumunda barış, huzur ve kardeşlik olamayacağını dile getiren Turgay, şöyle konuştu: “Bir köyde, devlette, İslamiyet aleminde böyledir. Müslüman’ım diyenler eğer tüm insanların hak ve hukuklarını yerine getirmezse onların yurtları yabancı devletlerin spor sahasına dönüşür. Diyorlar ki ne işi var Amerika’nın, Rusya’nın, İngilizlerin bizim aramızda. Eğer Müslüman, Müslüman olmaz ise yurtları bunların meydanı olur. Onların ne işi olduğunu sormasınlar, bizim eksikliğimiz nedir ki bunlar buralarda desinler.”

‘ÖLÜLERE İŞKENCE İSLAMİYET’TE YOKTUR’

İslamiyet adına insanlara zulüm uygulandığını belirten Turgay, Türkiye’de cenazelere yapılan işkenceler ve dağların yakılması gibi olayların zulüm olduğunu belirtti. Kuran’da “Savaşta düşmanınızı öldürdüğünüzde bedenine işkence yapmayın” denildiğini dile getiren Turgay, “Ölülerin bedenlerine zulüm yapanların ‘Biz Müslüman’ız’ demeye hakkı yoktur. Böyle insanları Müslüman olarak kabul etmemek gerekir. Eğer ben Müslüman’ım diyorsak her meselede, tüm insanların hak ve hukuklarını vermemiz gerekir” dedi.

ÖNCE İTTİFAK SONRA İNKAR

Turgay, şunları söyledi: “Malazgirt’e Türkler geldiğinde ‘Biz Müslüman’ız, kardeşiz’ demişlerdi, nasıl ki memlekete yerleştiler, Kürtler sürgün edildi, katledildi. Atatürk, Kürtlerin yanına gitti aynı şeyleri söyledi. İmam oldu, cemaate öncülük etti namaz kıldı. ‘Gelin Kürt-Türk devletini kuralım’ dedi. O zamanın ileri gelenleri ‘Siz birçok kez bizi dinle kandırdınız’ dedi. O da nasıl ki iktidarını güçlendirdi ondan sonra Kürtler, sürgün edildi, öldürüldü. Bugün de Türkiye’de AKP hükümeti din adına hareket ettiğini söylüyor ve binlerce Kürt onların arkasında ama hiçbir kanunda Kürtlerin varlığını kabul etmiyor.”

‘BİR HALKIN DİLİNİ YASAKLAMAK KATLİAMDIR’

İslam dünyasında en fazla adalet ve zulümle ilgili değerlendirmelerin yer aldığına dikkat çeken Turgay, ancak pratikte bunun uygulanmadığını söyledi. Türkiye’de Kürtlerin dilinin, kültürünün yasaklandığını belirten Turgay, “Bir halkın dilini yasaklamak katliamdır. Bundan büyük zulüm olur mu?” diye sordu. Zulüm ile kardeşlik olmayacağını dile getiren Turgay, şunları söyledi: “‘Ben seni öldüreceğim sen konuşma’ diyor. Sen benim ağzımı bağlasan, benim fikrim başka şekilde ortaya çıkar. Bugün Türkiye’de idareciler ve yöneticiler hukuk ve adaletle yürümelidir. Her millet için, inanç için, cins için, renk için hak ve hukuk olmalıdır. O zaman gerçek İslam ortaya çıkar ve barış, kardeşlik olur. İnsanların Müslüman olup, olmaması benim için önemli değil. Müslüman olup, olmaması Allah ile onun arasındadır. Benim için adaletli olup, olmadığı, hak, hukuku gözetip, gözetmediği önemlidir. Bugün İslam aleminde hak, hukuk ve adalet yoktur.”

‘KÜRTLER BİRLİK OLMALI’

Tüm zulümlere karşı Kürtlerin birlik olması gerektiğini vurgulayan Turgay, “Kürtler zulme sessiz kalmamalı ve birlik olmalıdır. Kürtlerin yapılan zulümlere karşı birlik olmaması intihardır” dedi. (MEZOPOTAMYA AJANS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...