GAZETE SOKAK – Şırnak merkezde, askıya çıkan seçmen listelerine göre 6 ay içinde 5 bin 616 yeni seçmen oluştu. Yeni seçmenlerin çoğunun farklı illerden olduğu ortaya çıktı. Söz konusu rekor artış karakolların bulunduğu mahallelerde yaşandı.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılması planlanan mahalli idareler seçimi için geçtiğimiz günlerde seçmen listelerinin askıya çıkarılmasının ardından gözler, oy kullanmaları için binlerce kolluk kuvvetinin kaydının yapıldığı iddia edilen Şırnak merkez ile bazı ilçelerine çevrildi. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde 32 bin 259 seçmen sayısı bulunan kent merkezinde, seçmen sayısının 5 bin 616’lık bir artışla 37 bin 875’e yükseldiği öğrenildi.

3 BİN 500’Ü AŞKIN KİŞİ ŞIRNAKLI DEĞİL!

6 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaşanan bu yüksek artışın ise, Silopi ve Cizre ilçeleri ile çevre köylerde görevli olan kolluk kuvvetlerinin kayıtlarının merkeze alınmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Söz konusu artış içerisinde yer alan 3 bin 500’ü aşkın yeni seçmenin nüfusa kayıtlı oldukları yerlerin genelde batı illeri olması da bunu doğrular nitelikte.

KARAKOL BULUNAN MAHALLELERDE REKOR ARTIŞ

Yine, yeni seçmen kayıtlarının yapıldığı mahallelerin özellikle karakolların bulunduğu mahalleler olması dikkat çekti. 23. Sınır Tümen Komutanlığı’nın bulunduğu Yeşilyurt Mahallesi de bunlardan birisi. Daha önce 2 bin 589 seçmen sayısı bulunan mahallede, seçmen sayısı şu an 4 bin 611’e çıkmış durumda.

Ayrıca, kent merkezine kaydırılan seçmenlerin bir kısmının ise, Silopi’deki AKP’ye yakınlığıyla bilinen ailelerden oluştuğu öğrenildi.

ULUDERE’DEKİ YENİ SEÇMEN KÖYLERDEN

Seçmen kaydırmalarıyla gündeme gelen bir başka yer olan Uludere merkezde de yeni seçmen sayısının yaklaşık 2 bin civarında olduğu aktarıldı. Söz konusu artışta, askeri komutanların yerel seçimlerde oy kullanmaları için köy korucularının aileleriyle birlikte kayıtlarını merkeze almaları yönünde muhtarlara verilen talimatın etkili olduğu belirtiliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...