GAZETE SOKAK – “PKK’nin İsviçre sorumlusu” olduğu iddiasıyla Diyarbakır’da gözaltına alınıp, tutuklanan Hamza Menge, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Uzun yıllardır İsviçre’de yaşayan Hamza Menge, ailesini ziyaret etmek üzere 31 Mart’a geldiği Diyarbakır’da hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alınıp, tutuklandı. Havuz medyasında “PKK’nin İsviçre sorumlusu” olarak yansıtılan Menge’ye “İsviçre’deki Demokratik Kürt Toplum Merkezi eşbaşkanı olduğu, örgüt adına haraç topladığı, konferans ve etkinliklere katıldığı” suçlamaları yöneltildi.

Yürütülen soruşturma sonucunda Menge hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle dava açıldı. Menge hakkındaki davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Menge’nin hazır bulunduğu duruşmada avukatları Şivan Cemil Özen ve Birşan Çirkin katıldı.

İHBARCI TESPİT EDİLEMEDİ

Duruşmada, celse arasında İl Emniyet Müdürlüğü e-posta adresine yapılan 2202901 nolu ihbarla ilgili tanzim edilen tutanağın, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından delil mahiyetinde dosyaya gönderildiği görüldü. Yine Menge’ye ilişkin 31 Mart’ta ihbarda bulunan şahsın açık kimliğinin tespit edilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan müzakereye cevap geldiği ve BTK’nin yaptığı inceleme sonucunda ihbarın kimden geldiğinin tespit edilemediği belirtildi.

‘FOTOĞRAFLAR MONTAJ’

Menge’nin avukatı Birşan Çirkin de, bu yanıt üzerinbe ihbarcının ek olarak gönderdiği fotoğrafların montaj olduğunu belirten dilekçe ile birlikte 5 fotoğrafı mahkeme heyetine sundu.

‘BABAMDA AYNI İFTİRALARLA 40 GÜN CEZAEVİNDE KALDI’

Dosyaya gelen yeni belgelerin okunmasının ardından savunma yapan Hamza Menge, üzerine atılı suçlamaları reddetti. Yaşamı boyunca ilk defa mahkeme karşısına çıktığını belirten Menge, “İsviçre’de ticaretle uğraşan biriyim. Buraya gelirken hakkımdaki bazı ihbarlar ve deliller toplanarak ifademi aldılar. Bu ithamları kabul etmiyorum. Babamı da aynı şekilde iftiralar atarak tutuklattılar ve 40 gün cezaevinde kaldı. Askerliğimi yaptıktan sonra yasal yollarla İsviçre’ye gittim. 14 yıldır İsviçre’deyim. Ne Türkiye ne de İsviçre’de hiçbir örgütle ilgim yoktur. Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ni ilk defa duyuyorum. Fotoğraflardaki kişi benim ancak gösterildiği gibi hiçbir organizasyona katılmadım. Fotoğraflar montajdır, kabul etmiyorum. Bahsi geçen Facebook ve Twitter paylaşımları bana ait değildir. Sosyal medya kullanıcısı değilim. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Menge’nin savunmasının ardından söz verilen iddia makamı, suçun vasfı, mevcut delil durumu, tutuklukta geçirilen süre ve ön görülen ceza miktarı gözetilerek Menge’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

‘DELİLLER SOYUT’

Savcının mütalaasına karşı Menge’nin avukatları Özen ve Çirkin, yazılı verdikleri savunmaya ek olarak ihbar ve delillerin soyut olduğuna dikkat çekerek, müvekkillerinin tahliye edilmesini istedi.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Ara kararını açıklayan mahkeme, suç vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldığı süre ve öngörülen ceza miktarı gözetilerek Menge’nin tahliyesine, adli kontrol şartının uygulanması ve yurtdışına çıkış yasağı kararı vererek duruşmayı erteledi.

20 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Hazırlanan iddianamede, Menge hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...