PİA’nın başvurusu sonrasında verilen “Yürütmeyi durdurma” kararı, İçişleri Bakanlığı’nın itirazı üzerine bozuldu. Karara tepki gösteren PİA MYK üyesi Kenan Sarısaç, AYM’ye başvuracaklarını söyledi.

GAZETE SOKAK – İnsan ve Özgürlük Partisi’nin (PİA) 5 Mayıs 2018 tarihinden bu yana parti kuruluşu için İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçeler işleme alınmıyor. PİA’nın Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi’ne “yürütmeyi durdurma” talebiyle açtığı dava sonucunda, mahkeme “Bakanlığın bir ay içerisinde parti yetkililerine randevu vermesi ve evrakları teslim alması” kararı verdi. İçişleri Bakanlığı, Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi’nin kararına karşı Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, “Bakanlığın parti yetkililerine randevu vermemesi telafisi güç ve zarar oluşturmayacağı” gerekçesiyle, “yürütmeyi durdurma” kararını 1 Haziran’da iptal etti. PİA yöneticileri verilen karara Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacağını belirtti.

Kararın iptal edilmesine tepki gösteren PİA Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Kenan Sarısaç, yaşananların hukuksuzluk olduğunu söyledi.

AYM’YE TAŞINACAK

Yaşanan hukuksuzluğu yargıya taşıdıklarını dile getiren Sarısaç, “Bu konu mizah olacak bir hal aldı. Bu meseleyi AYM’ye, buradan olumlu karar çıkmaması halinde AİHM’e götüreceğiz. Sonuç olarak, ortada anayasada verilen haklar kullandırılmıyor. Gerçekten vahim bir durumdur. Ülkedeki hukuksuzluğun geldiği boyutu açıkça gösteriyor. Bu hukuksuzluğa karşı tüm yolları deneyeceğiz” dedi.

SİYASET HAKKI

Yaşananların geleceğin habercisi olduğunu dile getiren Sarısaç, “Partimizden sonra Yeşiller Partisi ve KDP’nin de başvuruları alınmadı. Önümüzdeki süreçte artık siyaset yapma hakkı bile engellenecek. Siyaset yapma hakkı şuan İçişleri Bakanlığı tarafından engelleniyor. Bu durum ülkenin hem demokrasine hem de hukukuna zarar veriyor. Yaşananlar sadece bizimle alakalı değil. HDP’nin kapatılmasına ilişkin devam eden bir süreç var. PİA’nın davası bir neticeye ermemesi halinde, ileride HDP’den sonra kurulacak partilere izin verilemeyecek. Böylelikle milyonlarca oy alan partinin seçmeninin iradesi yok sayılacak. Yani İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kurulmasının engellenmesi, hukuk ve demokrasi meselesi olduğu için bir an önce bu hukuksuzluğun çözülmesi gerekiyor” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...