GAZETE SOKAK – Avrupa Sosyalistler Partisi, hakkında tahliye kararı verilen HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Avrupa Sosyalistler Partisi, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği “tahliye” kararının derhal uygulanması ve Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

PES Başkanı Sergei Stanişev, şunları söyledi: “Türkiye Selahattin’i hapiste tutarak, onun haklarını ve Türkiye halkının siyasal haklarını ihlal ediyor. Daha önce söylediğimiz gibi bu suçlamalar siyasidir ve tek amacı demokratik muhalefeti susturmaktır. Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Selahattin, yalnızca Kürt azınlık için değil, tüm Türk vatandaşları için insan hakları, demokrasi ve özgürlükler için mücadele eden biridir. Tek suçu demokratik, ilerici bir Türkiye için çalışmaktı. Bunun için neredeyse üç yıldır cezaevinde tutuluyor. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal ediyor. PES olarak Türkiye’deki üyelerimiz HDP ve CHP’yi desteklemeye ve haklarına ve üyelerinin haklarına saldırıldığında onların yanında olmaya devam edeceğiz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...