GAZETE SOKAK – Doğalgaza ardı ardına gelen zamlar nedeniyle Van’da sobacıların yolunu tutan yurttaşlar, kömür dahi alamadıklarını ve kışı odun ile tezek yakarak geçireceklerini söyledi.

Doğalgaz ücretlerine son bir yılda 5 kez yapılan zamlar ile faturaların yüzde 53,8 artması yurttaşların belini büktü. Kış soğuklarının etkisini göstermeye başladığı kentlerden Van’da yaşayan yurttaşlar, ekonomik kriz, işsizlik ve zamlar yüzünden ısınmak için daha kombilerini açmış değil.

Kentte ısınma masraflarını azaltmak için sobacıların yolunu tutanların sayısında bu yıl artış var.

Soba kullanmaktan başka çarelerinin olmadığını belirten yurttaşlar, gelen zamlar dolayısıyla yüzünden değil doğalgazı açmak, kömür dahi alamadıklarını ifade etti. Yurttaşlar, bu yüzden kışı odun ve tezek yakarak geçirme hazırlığında.

YURTTAŞLAR SOBAYA GERİ DÖNÜŞ YAPTI

Kentte 13 yıldır soba imalatı yapan Cahit Coşar, doğalgaza gelen zamlar nedeniyle halkın sobaya yöneldiğini belirtti. Soba ve malzemelerini ortalama 150 liraya sattıklarını belirten Coşar, “Çoğu kişinin evinde doğalgaz olmasına rağmen soba kullanmak zorunda kalıyor. Vatandaş artan doğalgaz faturaları yüzünden soba kullanıyor. Biz imalatçılar olarak fiyat yükseltmedik bu yüzden ama hala pahalı bulan müşterilerimiz de var. İşlerimiz çok iyi” dedi.

Çarşıda soba pazarlığı yapan Mahmut Tekin de, yaşadığı Özalp ilçesinden kent merkezine odun sobası almaya gelmiş.

Yaşadıkları ilçeye kışın bu yıl erken geldiğini belirten Tekin, “Onun için de hazırlıklar başladı. Özalp’te kışlar uzun sürüyor bu yüzden ben de odun sobası almaya geldim” diye belirtti.

‘YAKITIMIZ ODUN VE TEZEK’

Sobası almaya gelen Gülizar Keskiner ise, kömür fiyatlarından şikayetçi. Hayvancılık yaptıklarını ve tek gelir kaynaklarının bu olduğunu dile getiren Keskiner, “Kömür almaya kalksan bir tonu 2 milyar. Biz de odun ve tezek gibi yakacaklarla bu kışı geçirmeye çalışacağız” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...